Úředníky propouštíte zbytečně, odhalil vládě NERV

Petr Holub
26. 3. 2011 18:20
Vládní experti zpochybňují propouštění ve státní správě.
Škrty ve státní správě úředníky naštvaly. Takto se demonstrovalo loni v prosinci.
Škrty ve státní správě úředníky naštvaly. Takto se demonstrovalo loni v prosinci. | Foto: Jan Langer

Praha - Vládní experti zpochybňují propouštění ve státní správě.

"Není to nutně opatření, které prospěje české konkurenceschopnosti," stojí ve zprávě, kterou vydal odborný tým v čele s Lubomírem Lízalem.

NERV ve zprávě připomíná, že výkonností veřejných institucí patříme k světovému podprůměru.

Ze 139 zemí, které hodnotila analýza Světového ekonomického fóra, je Česko dvaasedmdesáté. V Evropské unii zaznamenalo horší výsledek jen pět zemí - Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Itálie a Bulharsko.

Důvody takového selhání hledají vládní experti hlavně v tom, že čeští úředníci, zdravotníci, učitelé resp. policisté jsou málo placeni.

Skandinávský vzor

Český stát vydal před dvěma lety podle Eurostatu na zaměstnance veřejné správy částku na úrovni 8,1 procenta hrubého domácího produktu. Pouze tři evropské země platily méně.

Situace se ještě může zhoršit, varuje NERV. "Zejména v případě, kdy v důsledku plošného propouštění odejdou zaměstnanci, kteří jsou schopní, produktivní, zkušení nebo disponují nějakou klíčovou dovedností," stojí v Lízalově zprávě.

NERV připomíná, že nejlepší instituce mají severské státy, které také nejvíc platí svým zaměstnancům. Kvalitní veřejnou službou se mohou pochlubit také Německo, Rakousko, Lucembursko a Holandsko, i když platí úředníkům relativně málo.

Němci a jejich sousedé ovšem šetří tím, že řadu státních pravomocí předali komorám, odborům a podnikatelským svazům.

Rekordní nákupy

Znalci objevili v české veřejné správě další chybu.

"Problémem je především struktura veřejných výdajů, nikoliv jejich výše," upozorňují. Češi utrácejí za provoz státu v rámci Evropy průměrně vysokou částku. Dávají méně zaměstnancům, ale o to více z veřejných zdrojů investují.

V roce 2009 zaplatili za veřejné investice víc jenom Poláci a Rumuni.

Češi patří mezi pět evropských států, které nejméně platí své zaměstnance a také mezi pět zemí, kde stát nejvíc investuje. Před dvěma lety ohrožovali tento jejich primát pouze Bulhaři. 

"Česká republika má jedny z nejvyšších kapitálových výdajů mezi státy OECD a naopak náklady veřejných rozpočtů na jednoho veřejného zaměstnance jsou několikanásobně nižší než v institucionálně vyspělých státech EU nebo na Novém Zélandu," shrnují situaci experti vládní komise.

Systémový tunel

Kombinace nízkých platů a vysokých investic vytváří ideální prostředí pro korupci.

Z deseti států, které v Evropě nejvíc investují, patří Polsko, Rumunsko, Česko, Bulharsko a Lotyšsko do třetiny zemí s nejvyšší mírou korupce podle Transparency Inernational. S výjimkou Lotyšska patří také do kategorie zemí, kde mají zaměstnanci státu nejnižší mzdy.

V roce 2009 významně investovali také Estonci, Irové, Slovinci, Španělé a Kypřané. Nižší míru korupce v těchto zemích zdůvodňují vyšší výdaje na platy státních zaměstnanců.

Varování komise NERV před příliš nízkými platy státních zaměstnanců přichází pozdě. Stagnovaly už loni a letos se mají snížit o deset procent. Pokud záměry Nečasovy vlády vyjdou, bude český stát svým zaměstnancům platit nejméně v Evropě.

Stejně se šetří na investicích, přesto se Česko i letos bezpečně udrží mezi deseti evropskými zeměmi, kde stát nejvíc nakupuje.

 

Právě se děje

Další zprávy