Úředníkovi se nezdá výše majetku? Musíte prokázat, že jste na něj vydělali. Schválili to poslanci

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 1. 7. 2016 11:07
Poslanecká sněmovna schválila zákon o prokazování původu majetku. Opozice ho kritizuje jak nástroj na šikanu poctivých občanů. Pokud "podezřelý" neprokáže, že si na majetek vydělal, úřady mu ho dodatečně zdaní. Zároveň mu můžou udělit až stoprocentní penále.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Berní úředníci budou moci kontrolovat majetek občanů a porovnávat, zda si na něj podle přiznaných příjmů dokázali vydělat. Novou pravomoc schválili v pátek poslanci. Zákon o prokazování původu majetku teď musí schválit Senát.

"Hlavním cílem je spravedlnost a prevence proti daňovým únikům. Daňová správa tento nástroj potřebuje," přesvědčoval poslance premiér Bohuslav Sobotka.

V praxi budou úředníci kontrolovat výši majetku s údaji v daňovém přiznání. Pokud objeví neevidovaný majetek nad sedm milionů korun, musí jeho vlastník prokázat, jakým způsobem si na něj vydělal. Pokud se mu to nepodaří, úřady mu majetek dodatečně zdaní. Zároveň mu můžou udělit až stoprocentní penále.

Proti zákonu hlasitě protestovala pravicová opozice, podle které jde pouze o šikanu poctivých lidí. "Vláda přímo vyzývá k udávání svých sousedů. Největší problémy budou mít ti poctiví, protože nepoctiví si přesunou majetky do offshoru. Opravdu si myslíte, že nástroj, kde je důkazní břemeno na straně občana, nebude zneužíván ke konkurenčnímu boji? Že se zaměstnanci finanční správy nedomluví, že jim někdo zaplatí a oni budou likvidovat jeho konkurenci?" ptal se šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle autora zákona, ministra financí Andreje Babiše, jsou ale podobné argumenty nesmyslné. Upozornil na to, že nejde o plošná majetková přiznání a úředníci budou vyzývat k prokázání původu majetku jen v ojedinělých případech. "Těch případů nebude moc, o žádnou šikanu poctivých nejde. Očekáváme, že vznikne obava podnikat nepoctivě," řekl Babiš.

Přísnější podmínky neprošly

Úředníci mohou kontrolu provést tři roky zpětně, ve výjimečných případech až deset let. Poslanci Úsvitu neúspěšně navrhovali, aby se lhůta prodloužila na 25 let. "Žádná tlustá čára za minulostí. Chceme, aby se mohlo kontrolovat zpětně," vysvětloval návrh šéf poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Neprošel ani návrh komunistů, aby se penále pro hříšníky zvýšilo na 160 % a limit pro prokazování majetku se snížil na pět milionů korun. Poslanci naopak schválili, aby zákon platil už dva měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Bude tedy záležet na Senátu a prezidentovi, jak rychle se s předlohou vypořádají.

Vznikne centrální evidence účtů

V pátek poslanci schválili i další “kontrolní” zákon z dílny ministra financí Babiše. Ten počítá s vytvořením centrální evidence účtů, kterou povede Česká národní banka. Databáze má urychlit prolomení bankovního tajemství pro policisty a tajné služby. Ti mají přístup k těmto informacím už nyní, musí ale obesílat všechny banky, což je dlouhý proces. “Například při karuselových obchodech jde o čas,” vysvětloval Babiš.

Pravicová opozice zákon kritizovala jako další způsob, jak stát hodlá získat co nejvíce informací o svých občanech. “Vláda je posedlá sběrem dat od svých občanů. Pes od vlka se liší jen obojkem, na němž bývá často oběšen,” varoval šéf TOP 09 Kalousek. Podle vládního poslance Jeronýma Tejce z ČSSD ale stát tímto zákonem žádné nové informace nezíská.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 10 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy