"Doufám, že na mě teď neskočí," řekl úředník, než ho s 5 miliony v ruce zatkla URNA

Jan Horák Jan Horák
27. 3. 2021 7:15
Úředník finanční správy Jiří Jung začne hrát v dubnu o to, zda zůstane na svobodě. Městský soud v Praze ho za korupci potrestal devíti lety vězení. Jung podle verdiktu převzal úplatek pět milionů korun za to, že vyzradí informace z daňového šetření úřadu. Dohromady si řekl o 10 milionů. Aktuálně.cz má k dispozici rozsudek, z něhož vyplývají podrobnosti kauzy. Příští měsíc proběhne odvolací řízení.
Úředník finanční správy Jiří Jung u soudu (uprostřed).
Úředník finanční správy Jiří Jung u soudu (uprostřed). | Foto: Marek Pokorný

Jiří Jung je úředníkem Generálního finančního ředitelství (Finanční správy ČR) deset let. Předloni tam přestoupil do sekce řízení rizik. Sekce patří mezi klíčové útvary finančního ředitelství, zabývá se odhalováním daňových podvodů. Jung platil za výkonného úředníka s dobrou pověstí. Nadřízení mu svěřovali náročné úkoly. Jeden takový ho zavedl směrem, jenž vyústil v jeho zatčení.

Loni 13. února po 16. hodině nastoupil v Thámově ulici v pražském Karlíně do zaparkovaného vozu Škoda Kodiaq. V plánu nebylo někam jet, Jung měl v autě schůzku. Za volantem seděl jeho známý Jiří Žežulka, který finanční správu do roku 2016 řídil. Opustil ji po rozporech s tehdejším ministrem financí Andrejem Babišem. Odešel do privátního sektoru, jako daňový poradce poskytoval firmám konzultace.

Kvůli tomu se muži potkali. Jung se významně podílel na rozkrývaní možného podvodného daňového řetězce, v němž uvízla společnost CTE Cargo Sped. Patřila k Žežulkovým klientům. Jung mu podle verdiktu nabídl obchod. Poskytne mu dokumenty z šetření včetně trestního oznámení, výměnou za to mu Žežulka zprostředkuje od firmy úplatek 10 milionů korun. Pro první půlku si přišel do auta.

"Hele, já bych nikoho nepodceňoval"

"Doufám, že teďka na mě tady venku neskočí, vole, banda," řekl Jung po dvacetiminutové schůzce, když opouštěl vůz s taškou, ve které bylo pět milionů korun. "To si nemyslim, tak chytrý jako my nejsou voni," uklidňoval ho Žežulka. "Hele, já bych nikoho nepodceňoval," odvětil Jung, když auto zavíral. Jako by tušil, co ho v příštích sekundách čeká.

V tu chvíli však nevěděl několik věcí. Zaprvé že když se 21. ledna potkal s Žežulkou ve fastfoodu v Sokolovské ulici v Karlíně poprvé, Žežulka se po schůzce obrátil na policii. Setkání svolal Jung. Bývalému kolegovi řekl, že koordinuje daňové šetření, o které se zajímá i Evropský úřad boje proti podvodům (OLAF). A že může firmě zastupované Žežulkou za provizi pomoci.

Jung nevěděl ani to, že když se poslední lednový den v jedné restauraci na Smíchově sešli znovu, jeho bývalý spolupracovník byl od policie vybavený nahrávacím zařízením. Zaznamenalo vše, o čem Jung mluvil. Žežulkovi nabídl, že mu za 10 milionů korun dodá trestní oznámení, v němž figuruje dotčená firma. Chtěl mu poskytnout i záznam ze schůzky s OLAF k šetřené věci.

Konečně netušil ani to, že Žežulka nahrává i jejich poslední schůzku v autě, monitoruje ji policie a že přebírané peníze jsou coby předstíraný převod součástí trestního řízení. Jakmile s nimi opustil vůz, obratem ho zadržel Útvar rychlého nasazení. Národní centrála proti organizovanému zločinu ho poté obvinila z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Astronomická částka prý měla Žežulku odradit

"Počínání obžalovaného v kontextu dalších objektivně zjištěných skutečností nepřipouští žádný jiný závěr, než že se jednalo o reálnou a reálně zamýšlenou žádost obžalovaného o úplatek, k jehož obdržení všechny kroky obžalovaného skutečně také směřovaly a jehož část obžalovaný opravdu převzal. Soud tak o vině obžalovaného nemá žádné důvodné pochybnosti," stojí v rozsudku Městského soudu v Praze, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Verdikt vynesl letos 15. ledna soudce Jan Šott. Junga potrestal přesně za delikty, kvůli nimž ho stíhala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Vyměřil mu 9 let ve vězení s ostrahou a nařídil mu uhradit pokutu ve výši 1,5 milionu korun. Návdavkem mu zakázal, aby se po dobu 10 let ucházel o jakékoliv místo v orgánech finanční správy.

Jung postavil obhajobu na tom, že příběh se odehrál naopak. Podle něj ho ke schůzkám vyzval Žežulka. Ten prý o tom, že jeho klient figuruje v podvodném daňovém řetězci v hodnotě stovek milionů korun, už věděl. Právě on ho měl pobídnout k domluvě, za kolik může jeho klientovi pomoct. Jung podle svých slov hrál hru proto, že chtěl Žežulku odhalit. Tvrdí, že byl zvědavý, kam až chce zajít.

"Záměrně jsem plácl astronomickou částku," řekl u soudu Jung. Podle jeho úvah měla tato suma Žežulku od dalšího jednání odradit. Dvanáctistránkové trestní oznámení podrobně odůvodňující podezření na firmu podle svých slov přinesl na poslední schůzku proto, aby ho porovnal s tím, co už Žežulka ví. Že policie sebrala jeho samého, přičetl šikovnosti exkolegy, který to podle něj sehrál lépe.

Deset milionů pro dcery

Před soudcem Šottem však tato obhajoba neobstála. Jung podání na firmu CT Cargo Sped předal Žežulkovi rovnou, aniž by se ho na cokoliv vyptával. Odposlechy dále zachytily, že podnět ke spolupráci, iniciování schůzek a žádost o úplatek vzešly od Junga. Peníze chtěl pro své dvě dcery, protože "by si na to v životě neušetřily". Jung navíc nebyl schopný vysvětlit, jaký způsobem chtěl svého bývalého kolegu odhalit.

"Toto vysvětlení postrádá logiku vzhledem k tomu, že obžalovaný neučinil absolutně žádný krok směřující k tomu, aby si o Žežulkově počínání opatřil nějaký důkaz. Žádnou komunikaci si nezaznamenal (pomocí print screenu ani nijak jinak), žádnou ze schůzek nenahrál, nezdokumentoval," uvádí se v rozsudku. Naopak byl to sám Jung, kdo vybízel k elektronické komunikaci pomocí zašifrované aplikace.

Jiří Žežulka se stal loni pár měsíců po odhalení korupce šéfem Finanční správy na Slovensku.
Jiří Žežulka se stal loni pár měsíců po odhalení korupce šéfem Finanční správy na Slovensku. | Foto: DVTV

Jungova verze se definitivně v rozsudku hroutí ve chvíli, kdy soudce Šott popisuje jednání Žežulky. Pohledem Jungovy verze by nedávalo smysl. "Jen těžko si lze rozumně představit, že by se svědek Žežulka, upláceje obžalovaného, obrátil na orgány činné v trestním řízení, aby jim toto své jednání rozkryl," vysvětluje soudce, podle něhož si naopak Žežulka v příběhu počínal "odpovědně, čestně a příkladně".

Zavrženíhodné počínání

Podle soudce Šotta se Jung hluboce zpronevěřil poslání, které měl v práci plnit. Porušil služební zákon, vyzrazením informací z daňového šetření prolomil povinnost mlčenlivosti a vlastní majetkový prospěch nadřadil nad zájem společnosti bránit daňovým únikům. Podle soudce mimořádnou měrou ohrozil důvěru veřejnosti v řádné fungování státního aparátu.

"Zavrženíhodné počínání obžalovaného coby úřední osoby tkví totiž nejen v jednání korupční povahy, které je obecně neakceptovatelné a nežádoucí, ale také (a především) v tom, že se jej dopustil v postavení osoby, která sama byla povolána k odhalování a zprostředkovaně též postihování závažné kriminality na úseku správy a placení daní. Jednání obžalovaného vedené přímým úmyslem směřovalo dokonce k maření této činnosti," píše soudce.

Šott v rozsudku poznamenal, že Jung nejednal v tíživé finanční situaci. Jeho majetkové poměry označil za nadstandardní. Úředník měl čistý příjem mezi 50 a 60 tisíci měsíčně. Když soudce uvažoval o výši trestu, zaznamenal jedinou polehčující okolnost a tou byla Jungova dosavadní bezúhonnost. Úředníkovi naopak uškodilo, že spáchal tak závažné delikty jako přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Jung o místo ve finanční správě dosud nepřišel, jen je postaven mimo službu. Pobírá 70 procent platu. Proti rozsudku se odvolal. Před dvěma týdny putoval spis na Vrchní soud v Praze. Tam se rozhodne, zda Jung přijde o práci a skončí za mřížemi. "Veřejné zasedání je naplánováno na jeden jednací den, a to na 22. dubna. Předsedkyní senátu je JUDr. Lenka Konopová," řekla Aktuálně.cz mluvčí instance Kateřina Kolářová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky".

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Podle krajských žalobců je stíhání obviněných v kauze Bečva v tuto chvíli vedeno důvodně. Dospěli k tomu po prověrce postupu na podnět obviněných

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Británie a Nový Zéland uzavřely dohodu o volném obchodu, vyjednávání trvala přes rok

Británie a Nový Zéland uzavřely dohodu o volném obchodu. Snižuje cla, usnadňuje obchod se službami a Britům otevírá novozélandský pracovní trh. Britský premiér Boris Johnson a novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dohodu stvrdili ve středu po 16 měsících vyjednávání ve videohovoru, uvedla agentura Reuters. Londýn doufá, že dohoda ho posune blíže členství v asijsko-pacifické dohodě o volném obchodu, jejíž součástí je i Kanada a Japonsko.

Londýn si od dohody slibuje prospěch pro spotřebitele i firmy. Podle vládních odhadů ale novozélandská ekonomika sama osobě nepovzbudí růst té britské, napsal server BBC. Vzájemná obchodní výměna mezi oběma zeměmi představuje méně než 0,2 procenta britského obchodu.

Britští farmáři se obávají, že by je dohoda mohla poškodit a snížit potravinové standardy. Státní tajemnice pro zahraniční obchod Anne-Marie Trevelyanová ale uvádí, že je smlouva výhodná pro obě strany a že se britští farmáři nemají proč strachovat.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Muž ze Zlína připravil o peníze dva hendikepované, hrozí mu až osm let vězení

Osmadvacetiletý muž ze Zlína podle policie vylákal pod záminkou společného bydlení od dvou mužů s poruchou intelektu více než milion korun. Kriminalisté v případu navrhli podání obžaloby. Za podvod hrozí stíhanému muži v případě odsouzení dva roky až osm let vězení, sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Obviněný muž podle policie znal z předchozích let dvacetiletého muže, který kvůli svému postižení žije v domově se zvláštním režimem. "Zkontaktoval se s ním a nabídl mu, že mu zařídí lepší bydlení. Mladý muž oslovil svého kamaráda z domova a společně se s obviněným mužem několikrát setkali. Ten pod záminkou společného bydlení v bytě v Otrokovicích vylákal ze staršího z nich více než tři čtvrtě milionu korun, z mladšího potom 600 000 korun, které mu vybral z vkladní knížky," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohonné hmoty opět zdražily, cena nejprodávanějšího benzinu stoupla o 65 haléřů

Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o 65 haléřů a prodává se v průměru za 36,12 koruny za litr. Za naftu řidiči zaplatí průměrně 34,92 koruny za litr, což je o 85 haléřů víc než minulou středu. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje.

Nad 36 korunami byla průměrná cena benzinu naposledy na začátku listopadu 2014. Před rokem touto dobou platili motoristé za litr naturalu v průměru necelých 28 korun. Diesel je nyní nejdražší rovněž od listopadu 2014. Před rokem stál průměrně zhruba 27 korun za litr.

Nejdražší paliva zůstávají v Praze. Benzin tam průměrně stojí 36,85 Kč/l a nafta 35,52 Kč/l. Naopak nejméně zaplatí řidiči za natural v Ústeckém kraji, a to průměrně 35,73 koruny za litr. Diesel je nejlevnější v jižních Čechách, tamní čerpací stanice ho nabízejí v průměru za 34,53 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy