Úředníci v Praze dali pozemky za miliardy falešné restituentce, tvrdí detektivové

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
11. 4. 2016 13:33
Restituce pozemků v Praze v miliardové hodnotě má podle policie kriminální podtext. Po dvouletém vyšetřování dědictví po Bečvářově velkostatku detektivové obvinili tři bývalé úředníky Pozemkového úřadu. Policie je stíhá pro zneužití pravomocí úřední osoby a pro maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Hrozí jim až dvanáct let.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dlouhé roky v Praze platilo: ty nejlepší pozemky určené pro restituenty získává dvaadevadesátiletá Emílie Bednářová, příbuzná prvorepublikového velkostatkáře, kterého o všechen majetek připravili komunisté.

Policisté a státní zástupci teď po dvouletém vyšetřování přicházejí s tím, že v pozadí byl trestný čin. Restituentka Bednářová údajně nikdy na pozemky neměla nárok. Státní zástupce Jiří Pražák v pondělí potvrdil, že policie kvůli tomu obvinila tři lidi.

Podle informací Hospodářských novin, které kauzu restituentky Bednářové podrobně sledují už čtyři roky, jsou obviněnými tři bývalí úředníci Pozemkového úřadu: Eva Benešová, Petr Chemlík a Jan Horák. Policie je stíhá pro zneužití pravomocí úřední osoby a pro maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Pokud se kauza dostane k soudu, můžou v krajním případě dostat až 12 let. "Nic vám k tomu nemůžu říct. Podepsal jsem papír od policie, že nemůžu poskytovat žádné informace," řekl Chmelík.

Pozemky za miliardy

Dědicové někdejšího Bečvářova velkostatku dostali od roku 2009 pozemky v miliardových tržních hodnotách. Většinou šlo o nejlukrativnější volné státní parcely v hlavním městě.

V příběhu jde téměř o 40 hektarů polí v pražských Strašnicích, která po roce 1945 znárodnili komunisté velkostatkáři Juliu Bečvářovi. Pak je nechali zastavět, vyrostlo na nich například sídliště. V takových případech dostávali restituenti v 90. letech od státu takzvané restituční nároky, za něž si pak mohli kupovat náhradní státní pozemky. Ale protože stát nedokázal jejich požadavky včas vyřizovat, prosadili si restituenti jinou cestu: podávali k soudům žaloby na konkrétní parcely, které si vybrali – a také je úspěšně vyhrávali.

Takhle vysoudili desítky lukrativních pozemků i restituenti po Bečvářovi: dali dohromady své nároky, zažalovali stát a dostali skoro sedm hektarů parcel naproti Thomayerově nemocnici, které můžou mít cenu až 1,4 miliardy korun. Nebo čtyřhektarovou zahradu v Kunraticích u rybníka Šeberák či areál v Hodkovičkách o rozloze zhruba pět hektarů – jako stavební parcely se oba areály mohou opět pohybovat ve stamilionových tržních cenách.

Jenže před třemi lety se přišlo na to, že restituentka Bednářová nikdy nebyla velkostatkářovou neteří, jak si všichni do té doby mysleli. Přesněji že po něm dědila pouze na základě závěti. A tudíž podle zákona neměla na žádné náhradní pozemky nárok.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nechali velkou část takhle získaných pozemků zmrazit, už před tím ale ty nejlepší změnily majitele. Buď jsou napsané na firmy s anonymními akciemi, v nichž jako šéf představenstva vystupuje právě advokát rodiny restituentů Daniel Honzík, nebo putovaly dál ke společnostem, jejichž neprůhledná vlastnická struktura končí na Kypru.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy