Kontroly topení v domácnostech nebo registr účtů. Poslanci hlasují o zásazích do soukromí Čechů

Lucie Stuchlíková Adéla Skoupá Lucie Stuchlíková, Adéla Skoupá
1. 7. 2016 8:25
Poslanci v pátek rozhodnou o třech zákonech, které se dotýkají soukromí Čechů. Pokud projdou, úředníci získají právo vstoupit do domu a zkontrolovat, čím se topí v kotli. Berní úřady zase budou zkoumat, zda si lidé mohli z přiznaných příjmů vydělat na nakoupený majetek. A do třetice, vznikne databáze všech bankovních účtů, do které budou nahlížet detektivové či tajné služby. Opozice návrhy považuje za zásah do svobody občanů a hodlá protestovat.
Foto: Thinkstock

Praha - Dobrý den, jsem úředník Jan Novák a přišel jsem se podívat, čím právě topíte v kotli. Pokud projde zákon o ochraně ovzduší z dílny ministra životního prostředí Richarda Brabce z hnutí ANO, setkají se Češi s podobnými scénami už od příštího roku. Zákon bude v pátek Brabec obhajovat ve finálním čtení ve Sněmovně.

Ve stejný den poslanci rozhodnou i o dvou návrzích Brabcova stranického šéfa a ministra financí Andreje Babiše, které se také dotknou soukromí lidí - o povinnosti prokázat původ majetku a o zřízení velkého registru všech bankovních účtů.

Nabité páteční hlasování navíc následuje po sérii zákonů na kontrolu Čechů, které už koalice prosadila dříve - jde o elektronickou evidenci tržeb, kontrolní hlášení DPH nebo možnost policie vtrhnout do obydlí i bez povolení soudu kvůli zabavení zbraně.

Právě nové pravomoci úřadů vstupovat bez povolení do domovů - ať už kvůli zbraním, nebo kvůli kotlům - nejvíce kritizuje pravicová opozice. “Největší problém je prolomení domovní svobody. Poprvé k tomu došlo u zbraní, teď to pokračuje u kotlů. Když to takhle půjde dál, tak si každý úřad postupně vymyslí důvod, proč vstupovat do obydlí,” myslí si šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Obstrukce nehrozí

Problém ovšem opoziční strany mají i s prokazováním původu majetku a evidencí účtů, o které se vyjadřují jako o Velkém bratrovi. Přesto opoziční poslanci žádné obstrukce neplánují. “Problém je, že je těch opatření najednou tolik. Je to soustředěný atak, jak omotat občana pavučinou státní moci. Uděláme všechno pro to, abychom v okamžiku, kdy k tomu bude politická síla a příležitost, tyto zákony zase zrušili,” tvrdí šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Babiš má ale námitky poslanců za nesmyslné. "Centrální evidence účtů pouze ulehčí práci orgánům činným v trestním řízení. A prokazování majetku je doplňkový nástroj proti daňovým únikům. Řádově se nedotkne více než desítek lidí," uvedl Babiš.

Ministr životního prostředí Brabec zase tvrdí, že nepřichází s ničím novým. Poslanci už loni odsouhlasili zákon o ochraně veřejného zdraví, který umožňuje vstup zaměstnanců hygienických stanic do domácností kvůli nadměrnému hluku.

“Bylo nám jasné, že to probudí vášně okolo ústavních práv. Ale právníci označili zákon za vyvážený. Ochrana zdraví a životního prostředí by měla mít přednost. V některých oblastech jde až 90 procent rakovinotvorných látek do ovzduší z domácích kotlů, lidé mnohde spalují plastové lahve,” vysvětluje Brabec. Starostové prý hovoří o tisících stížností, které jim chodí od nespokojených lidí.

Do budoucna by tak mohl člověk upozornit úředníky na to, že jeho soused zamořuje nebezpečným kouřem okolí. Doložil by videozáznam nebo fotku jako důkaz. Úředníci by nejprve domácnosti poslali upozornění, a pokud by se nic nezměnilo, zaklepala by na dveře "hříšníka" kontrola. Podívala by se, čím topí, a odebrala by vzorky popela. Kdyby se prokázalo, že pálil odpadky, mohl by člověk dostat až padesátitisícovou pokutu. Stejně jako za to, že úředníka s expertem do domu nevpustí. Podobné prohlídky už fungují třeba v Polsku.

Podle Brabce je riziko sousedské šikany minimální. “Jsme přesvědčeni, že to bude sloužit hlavně jako velmi dobrá prevence. Posoudili jsme všechny možnosti a nyní není jiná účinná metoda než odebrat vzorky přímo z kotle,” říká ministr, a naráží tak na argumenty opozice, která navrhla posílat nad komíny drony, aby odebíraly vzorky kouře. Podle Brabce to ale zatím technologie spolehlivě nedokáže, a drony navíc omezují domovní svobodu podobně jako prohlídky.

Přehled o majetku i účtech

Babišův zákon o prokazování původu majetku umožní berním úředníkům, aby porovnali výši majetku s údaji v daňovém přiznání. Pokud objeví neevidovaný majetek nad sedm milionů korun, musí jeho vlastník prokázat, jakým způsobem si na něj vydělal.

Pokud se mu to nepodaří, úřady mu majetek dodatečně zdaní. Zároveň mu můžou udělit až stoprocentní penále. O jeho výši se budou poslanci ještě dohadovat - Babiš navrhuje stoprocentní pokutu, komunisté ale chtějí až 160%. A Úsvit chce zase dát úředníkům pravomoc kontrolovat doklady až čtvrtstoletí dozadu.

Zákon o centrální evidenci účtů počítá s tím, že Česká národní banka sestaví seznam účtů, které vedou tuzemské banky lidem i firmám. Databáze má urychlit prolomení bankovního tajemství pro policisty a tajné služby. V registru se nebude uvádět zůstatek na účtu. Opozice, která je proti zákonu, už ale dříve varovala, že by se tam v budoucnosti tento údaj mohl přidat.

 

Právě se děje

Další zprávy