Úředníci si stěžovali na Babišova náměstka kvůli Čapímu hnízdu. Zřejmě přijdou o práci

Petr Koděra Petr Koděra
14. 3. 2016 20:30
Dvojice ředitelů z Babišova úřadu zřejmě doplatí na závažné odhalení: ministrův náměstek je obešel a zadal jejich referentce tajný úkol - zjistit v Bruselu detaily vyšetřování Čapího hnízda. Ministerstvo se obou úředníků může zbavit díky služebnímu zákonu tak, že je nenechá vyhrát výběrové řízení, kde musí povinně obhájit svou funkci. Hlavní slovo ve výběrových komisích budou mít lidé, které odhalením naštvali.
Čapí hnízdo.
Čapí hnízdo. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Dvojice ředitelů z ministerstva financí, která odhalila podezřelé kroky náměstka ministra Andreje Babiše a jedné z referentek v dotační kauze Čapího hnízda, může velmi brzy přijít o práci. Martina Uhrinová a Ladislav Janák, někdejší protikorupční detektivové a nyní šéfové v úseku kontroly evropských dotací, zřejmě doplatí na závažné zjištění: jejich kolegové tajně vyzvídali v Bruselu detaily vyšetřování podezření z dotačního podvodu, které ohrožuje ministra Andreje Babiše.

Uhrinová i Janák si na postup svých kolegů marně stěžovali, mimo jiné i u Babiše. Jak zjistily Hospodářské noviny, na ministerstvu už se hovoří o jejich vyhazovu jako o hotové věci. Jejich nadřízeným "nahrál" služební zákon. Podle něj musí úřad na vedoucí místa uspořádat do konce června výběrová řízení. Na pozici Uhrinové je vyhlášené od pátku, to druhé, na Janákovu funkci, už se chystá.

"Výběrové řízení na vedoucí oddělení bude následovat," potvrdila mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová a odmítá účelové načasování. Termíny jsou podle Vaidišové dané podle známého harmonogramu.

Ředitelka odboru Uhrinová i šéf oddělení Janák odmítají spory v úřadu komentovat. "Nezlobte se, ale k interním věcem se nebudu vyjadřovat," řekl Janák, který v minulosti pracoval v jedné z Babišových firem. A nechce říct ani to, zda se do konkurzu přihlásí. I kdyby to ale spolu s Uhrinovou udělali a dostali se mezi tři finalisty, jejich současní kolegové nevěří, že by v konečném výběru mohli uspět.

Proti setrvání ve funkci hraje zejména obsazení výběrové komise. Hlavní slovo v ní budou mít lidé, které úředníci naštvali. Je mezi nimi především Babišův náměstek Tomáš Vyhnánek, pod kterého oba nyní pracovně spadají.

Detaily měla zjistit jejich podřízená

Jak informoval měsíčník Reportér, Janák s Uhrinovou si stěžovali na jeho podezřelý postup, když Vyhnánek oba obešel a napřímo pověřil jejich podřízenou, referentku Barboru Boschat, aby tajně zjistila u Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) detaily vyšetřováníČapího hnízda, odpočinkového luxusního resortu patřícího firmě ovládané ministrem Babišem. U OLAF se řeší podezření z 50milionového podvodu. Janák s Uhrinovou považují krok Vyhnánka i referentky Boschat za jasné porušení zákona.

Proč úřednici zadal úkol právě takto, Vyhnánek nevysvětlil. "Je pochopitelné, že pokud se o údajném zahájení vyšetřování ze strany OLAF dozvím zcela nestandardně z médií, je mou povinností pravdivost této informace prověřit," sdělil v neděli. Další vyjádření v pondělí ze zahraniční služební cesty neposkytl.

Ministr Andrej Babiš na dotaz Hospodářských novin odmítl, že by někoho on sám úkoloval kontaktováním bruselských vyšetřovatelů. A stížnosti úředníků Janáka s Uhrinovou prý přenechal k vyřízení svému státnímu tajemníkovi Janu Sixtovi. "Spor mezi zaměstnanci je v jeho kompetenci. Do věci nehodlám nijak zasahovat," dodal Babiš.

Případ nyní prošetřuje právník z Úřadu vlády Jan Kněžínek, který má na starosti všechna podezření vysoce postavených úředníků. Ani on ale zatím nechce případ komentovat. Babiš přitom slíbil, že jeho lidé s ním budou spolupracovat, aby podnět nespadl pod stůl.

Kvůli Čapímu hnízdu se příští středu mimořádně sejdou poslanci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy