Úředníci nesjednali shodu o D11. Vláda rozhodne, co dál

Eliška Bártová Eliška Bártová
24. 5. 2010 7:17
Na řadě je varianta B - vyvlastnění pozemků
Zodpovědnost za dálnici končící šest kilometrů před Hradcem Králové se Ředitelství silnic a dálnic snaží hodit na majitelku polí.
Zodpovědnost za dálnici končící šest kilometrů před Hradcem Králové se Ředitelství silnic a dálnic snaží hodit na majitelku polí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V pondělí mají ministři znovu jednat o tom, jak vyřešit směnu pozemků potřebných k dostavbě dálnice D11.

Není ovšem jasné, o čem bude vláda jednat. Podle zmocněnce Ivo Tomana se totiž nepodařilo sjednat dohodu o posledním sporném pozemku.

Zatímco od Ludmily Havránkové má již vláda smlouvy parafovány, podpis o převodu poloviny malého pozemku patřícího sestře farmářky Jaroslavě Štrosové se úředníkům nepodařilo získat.

"Zatím to není dořešeno a případ není ukončen," potvrdil Aktuálně.cz Toman. "Pokud ta dohoda nebude uzavřena do pondělního jednání vlády, tak to bude složitější. Vláda za tím musí udělat nějakou tečku: buď bude dohoda, nebo dohoda není a začne proces vyvlastnění."

Michal Frankl, jenž má za Úřad vlády vyjednávání na starosti, se odmítl k situaci vyjádřit. "Nechci to komentovat," uvedl. "Jediné, co k tomu řeknu, je, že v pondělí bude vláda rozhodovat, jak se bude postupovat v kauze D11."

Vládní dokumenty ovšem hovoří jasně: nebude-li uzavřena dohoda, přichází na řadu varianta B - vyvlastnění.

Dohoda není

Podle vyjádření syna a zároveň advokáta paní Štrosové skutečně dohoda sjednána nebyla. A není ani reálné, že by se tak stalo do zasedání vlády.

"Odjíždím do zahraničí, a vrátím se až příští pátek," uvedl ve středu David Štros. "Úředníci to věděli dopředu. Dohodli jsme se, že se smlouva uzavře do středy 11 hodin, pokud ne, tak dohoda není. Čekal jsem do té doby v Praze, ale žádné dokumenty nepřišly."

Podle Štrose jejich rodině stát nabídl za polovinu pozemku z celkové rozlohy 1 700 hektarů příliš nízkou částku, údajně zhruba 160 tisíc korun. Nabídka navíc přišla teprve před třemi týdny.

Foto: Ludvík Hradilek

"Úředníci nechtěli měnit cenu, ale nabídli, že pozemek smění za jiný a zároveň na něj zajistí kupce," popsal řešení Štros. "Jenže ten člověk, co měl pozemek koupit, to odmítl. Proto jsme smlouvu nepodepsali."

Podle Štrose je totiž pozemek, který jim stát směnou nabídl, nepřístupný, a tudíž nepoužitelný. "Je to, jako by vám prodávali pozemek uprostřed fotbalového hřiště, nelze na něm hospodařit, proto jsme chtěli, aby byl odkoupen," říká. "Úředníci ale chtěli, abychom ho směnili i bez následného odkupu. To jsme odmítli."

Vyvlastní, či nevyvlastní?

Vyjádření zástupce vlády k této transakci se nepodařilo získat. Ředitel sekce Úřadu vlády Michal Frankl odmítl komentovat, zda dohoda byla, či nebyla uzavřena. Nechtěl se vyjádřit ani k tomu, co tedy vláda bude v pondělí projednávat.

Už na začátku května ale Frankl konstatoval, že pokud nebude uzavřena dohoda se Štrosovými, dojde k vyvlastnění paní Havránkové - navzdory tomu, že ta se již se státem dohodla a parafovala některé smlouvy.

"Princip dohody byl o všech pozemcích rodiny Havránkových, proto my považujeme paní Štrosovou za součást dohody," řekl tehdy Aktuálně.cz. "Pokud by nebyla tento týden dohoda z její strany uzavřena, tak stát nemá jinou možnost než vyvlastnit. To rozhodnutí bude na vládě příští týden."

Nakonec se však daný týden materiál na vládě neprojednával. A ani na poslední jednání vlády nebyl ministrům předložen.

O kauze tak bude jednat vláda až toto pondělí. Zmocněnec Toman ale nepředpokládá, že by úřednická vláda přikročila k vyvlastnění.

"Vzhledem k tomu, že to je úřednický kabinet, tak si myslím, že bude snaha uzavřít to dohodou," míní Toman. "Když bude vidina dohody, myslím, že to třeba ještě posunou na červen."

 

Právě se děje

Další zprávy