Úrazovka v Brně se nebude rušit, rozhodli poslanci

Martina Macková, Lenka Smyčková
11. 11. 2008 11:45
Pomůže to ODS v cestě do krajské vlády?
Michal Hašek uspěl se zákonem o převodu Úrazové nemocnice na město Brno. Jaký to bude míít vliv na výběr partnera do krajské koalice?
Michal Hašek uspěl se zákonem o převodu Úrazové nemocnice na město Brno. Jaký to bude míít vliv na výběr partnera do krajské koalice? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Úrazová nemocnice v Brně přejde na město, rozhodli poslanci.

Ve třetím čtení schválili návrh sociálnědemokratických poslanců, kteří se převodem nemocnice snaží zabránit jejímu zrušení, jak plánuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Hlasování přitom zdaleka nemělo jen "nemocniční" rozměr. Předkladatel zákona a budoucí hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek v pondělí uvedl, že dění ve sněmovně bude mít vliv na to, s kým ČSSD sestaví koalici na jižní Moravě.

Nyní je zřejmé, že návrh podpořili i čtyři poslanci za ODS a tři za KDU-ČSL. Množství poslanců z těchto stran se hlasování zdrželo. Poslanec Boris Šťastný (ODS) dokonce stáhl svůj návrh na zamítnutí zákona.

Jak zní zákon

úrazová nemocnice, Brno,5

  • Státní příspěvková organizace Úrazová nemocnice v Brně se stává příspěvkovou organizací statutárního města Brna dnem účinnosti předpisu.
  • Svému dosavadnímu účelu bude sloužit nejméně po dobu dalších 25 let. Pokud nebude v nemocnici poskytována městem zdravotní péče, je Brno povinno ji bezplatně převést zpět státu.
  • Bezplatný převod státu má přednost i při zamýšleném prodeji či pronájmu Úrazové nemocnice.
  • Úrazová nemocnice zůstává nositelem závazků, včetně práv a povinností z pracovněprávních vztahů.
  • Z vlastnictví státu do vlastnictví města přecházejí veškeré věci, se kterými hospodařila státní Úrazová nemocnice.
  • Zákon nabývá účinnosti dnem jeho vyhlášení.

O jihomoravské krajské koalici má být jasno dnes v pozdních večerních hodinách.

"Nedokážu si to představit, jak to bude dál. V Brně mají co dělat, aby se to finančně zvládlo," řekl Aktuálně.cz bezprostředně po hlasování ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Pokud zákon schválí senát a podepíše prezident, v Brně budou fungovat obě pracoviště - pod hlavičkou ministerstva zdravotnictví traumatologie ve Fakultní nemocnici v Bohunicích a pod městem Úrazová nemocnice v ulici Ponávka.

Hašek: Sliby se mají plnit

Hašek v pondělí před novináři naznačil, že někteří poslanci podporu úrazovce přislíbili. "Věřím, že když někdo něco slíbí, také to  splní," řekl novinářům Hašek. Po hlasování už ale mluvil jinak. "Toto hlasování nebylo hlasováním o jihomoravské koalici," řekl a dodal, že věří tomu, že zákon projde i v senátu.

"Lidé by se měli podívat, jak politici hlasovali," dodal Hašek.

Před volbami ODS i KDU-ČSL vystupovala proti Haškově návrhu. Převod úrazovky podporovala jen KSČM.

Vyjednávání o krajské koalici ale zřejmě měla na některé poslance z řad lidovců či občanských demokratů Haškem očekávaný efekt.

Pro zachování Úrazové nemocnice hlasovalo 98 ze 159 přítomných poslanců. Mezi nimi i několik koaličních zákonodárců, například lidovecký poslanec ze Zlínského kraje Ludvík Hovorka.

"Vždy jsem ty lidi obdivoval a podporoval je. Nechci, aby se rozbil ten tým, co v nemocnici pracuje," řekl Aktuálně.cz Hovorka.

Dodal ale, že hlasování bylo v rámci KDU-ČSL osobní věcí každého poslance.

Boj trvá už rok a půl

Úrazová nemocnice v Jihomoravském kraji rozhodovala o politice už podruhé. Do Senátu totiž po letošních volbách z brněnského obvodu míří její bývalý ředitel a bojovník za její zachování, sociální demokrat Miloš Janeček.
 
Boj o zachování Úrazové nemocnice v Brně začal v dubnu 2007. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek oznámil, že úrazovka zanikne a pouze "traumatým" se přesune do Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Zvedla se vlna odporu mezi zaměstnanci, včetně ředitele Miloše Janečka. Toho nakonec Julínek v září 2007 odvolal.

Pokud zákon schválí senát a podepíše prezident, budovy i majetek přejdou do vlastnictví města.
Pokud zákon schválí senát a podepíše prezident, budovy i majetek přejdou do vlastnictví města. | Foto: Attila Racek

Za zachování nemocnice vznikla také petice, podepsalo ji přes čtyřicet tisíc obyvatel Jihomoravského kraje. A nakonec se za nemocnici postavili i sociální demokraté.

Zákon o převodu nemocnice na město má zaručit zachování nemocnice tak, jak existuje dnes.

Zaměstnanci nemocnice apelovali na poslance v otevřeném dopise z letošního října. "V novém traumacentru nejsou vytvořeny podmínky pro zachování rozsahu péče o úrazy ve stejné šíři a stejné kvalitě, jako je tomu dosud v Úrazové nemocnici," napsali lékaři v dopisu.

"Navíc znovu upozorňujeme na nevhodnost koncentrovat všechny úrazy na jediném problematicky dostupném místě. Pro tak rozsáhlý region, jakým je Jihomoravský kraj, je jedno traumacentrum s omezenou kapacitou málo," míní zaměstnanci nemocnice.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy