Kousnutí perutýna, úraz ve sprše za milion. Pojišťovny řeší za léto víc škod než loni

ČTK ČTK
22. 9. 2019 15:55
Pojistných událostí přibylo hlavně v Turecku, nejvíce případů se týkalo tradičně trávicích potíží a zánětů dýchacích cest. Výrazně stoupl počet úrazů z rizikových sportů, jakými jsou třeba vodní lyžování či kitesurfing. Zjistila to anketa ČTK mezi českými pojišťovnami.
Foto: iStock

Asistenční služba České pojišťovny v letní sezoně řešila více než 1500 případů, ve stejném období loni to bylo téměř 1400 případů. O pomoc nejvíce žádali klienti z Řecka, Chorvatska, Turecka či Egypta. Mezi nejčastější problémy patřily trávicí obtíže a záněty dýchacích cest.

"Ty většinou souvisí se změnami teplot mezi klimatizovanými místnostmi a například rozpálenou pláží. Mezi nejčastější úrazy patří poranění, která si lidé přivodí při volnočasových aktivitách a při sportu," dodala mluvčí ČP Ivana Buriánková

Kooperativa zaznamenala obdobnou sezonu jako loni, celkem registrovala přes 1770 pojistných událostí za 15,2 milionu korun. V loňském roce bylo pojistné plnění o devět milionů vyšší, což ale bylo podle mluvčího Milana Káni způsobeno několika velmi vysokými škodami.

Allianz má i letos nejvíce nahlášených případů z Turecka a Řecka. Běžné případy v létě jsou úrazy dětí, gastropotíže, neštovice, slepé střevo a u starších lidí i mrtvice a infarkty. "Nejčastěji sice klienti cestují po Evropě, ale stále populárnější jsou i asijské země a Spojené státy," uvedl mluvčí Václav Bálek. Roste podle něj zájem o pojištění extrémních sportů, například obtížných canyoningu, a o cesty do extrémních oblastí, například na Antarktidu.

Rovněž Česká podnikatelská pojišťovna evidovala rostoucí poptávku po pojištění tzv. rizikových sportů, protože lidé se u moře nechají často zlákat adrenalinovými zážitky. Zatímco běžné rekreační sporty jsou součástí základního krytí cestovního pojištění, pro nebezpečné a adrenalinové sporty je třeba sjednat připojištění. K nim se řadí například vodní lyžování, let na padáku taženém za lodí, windsufing či kitesurfing. "Podle našich statistik se v meziročním srovnání zvýšil zájem klientů o toto připojištění o pětinu," podotkla mluvčí ČPP Renata Čapková.

S cestovním pojištěním od ERV Evropské pojišťovny vycestovalo během tří letních měsíců o šest procent více lidí než v roce 2018. Největší nárůst zaznamenalo Turecko, kam letělo o čtvrtinu více Čechů než loni. "Celkový počet nahlášených škod stoupl o tři procenta, čemuž pomohlo zlepšené nastavení služeb v Egyptě, které odbouralo podvodné léčení a vykazování. Počet škod z léčebných výloh je o 13 procent vyšší," řekl mluvčí pojišťovny Vlastimil Divoký.

Faraonova pomsta byl podvod

Loni dorazilo na několik pojišťoven nezvykle velké množství klientů, kteří po návratu z dovolené v Egyptě uplatňovali pojistné události týkající se střevních potíží. Takzvanou "Faraonovou pomstou" je země proslavená. Přesto několik případů začaly pojišťovny ve spolupráci prověřovat.

Výsledkem bylo odhalení mnoha pojistných podvodů. Klienti měli být ošetřeni v neexistujících zdravotnických zařízeních, která jim vydávala faktury za neexistující lékařská ošetření, a ty pak zkoušeli uplatnit hned u několika pojišťoven v České republice, se kterými předtím uzavřeli cestovní pojištění. Nebylo výjimkou, že organizátoři těchto podvodů dokonce požadovali pojistné plnění pro několik osob, které pojistili bez jejich vědomí.

ERV z Egypta letos zaznamenala ovšem zase zvýšený počet pokousání jedovatými rybami, většinou perutýny, které vede k bolestem, zvracení i ochromení dýchacích cest. Nezvyklou letní škodou bylo uklouznutí muže středního věku ve sprše, kdy si zlomil obratle a vykloubil rameno. "Za dvě operace a devítidenní hospitalizaci jsme zaplatili přes jeden milion korun," podotkl Divoký.

 

Právě se děje

Další zprávy