Kousnutí perutýna, úraz ve sprše za milion. Pojišťovny řeší za léto víc škod než loni

ČTK ČTK
22. 9. 2019 15:55
Pojistných událostí přibylo hlavně v Turecku, nejvíce případů se týkalo tradičně trávicích potíží a zánětů dýchacích cest. Výrazně stoupl počet úrazů z rizikových sportů, jakými jsou třeba vodní lyžování či kitesurfing. Zjistila to anketa ČTK mezi českými pojišťovnami.
Foto: iStock

Asistenční služba České pojišťovny v letní sezoně řešila více než 1500 případů, ve stejném období loni to bylo téměř 1400 případů. O pomoc nejvíce žádali klienti z Řecka, Chorvatska, Turecka či Egypta. Mezi nejčastější problémy patřily trávicí obtíže a záněty dýchacích cest.

"Ty většinou souvisí se změnami teplot mezi klimatizovanými místnostmi a například rozpálenou pláží. Mezi nejčastější úrazy patří poranění, která si lidé přivodí při volnočasových aktivitách a při sportu," dodala mluvčí ČP Ivana Buriánková

Kooperativa zaznamenala obdobnou sezonu jako loni, celkem registrovala přes 1770 pojistných událostí za 15,2 milionu korun. V loňském roce bylo pojistné plnění o devět milionů vyšší, což ale bylo podle mluvčího Milana Káni způsobeno několika velmi vysokými škodami.

Allianz má i letos nejvíce nahlášených případů z Turecka a Řecka. Běžné případy v létě jsou úrazy dětí, gastropotíže, neštovice, slepé střevo a u starších lidí i mrtvice a infarkty. "Nejčastěji sice klienti cestují po Evropě, ale stále populárnější jsou i asijské země a Spojené státy," uvedl mluvčí Václav Bálek. Roste podle něj zájem o pojištění extrémních sportů, například obtížných canyoningu, a o cesty do extrémních oblastí, například na Antarktidu.

Rovněž Česká podnikatelská pojišťovna evidovala rostoucí poptávku po pojištění tzv. rizikových sportů, protože lidé se u moře nechají často zlákat adrenalinovými zážitky. Zatímco běžné rekreační sporty jsou součástí základního krytí cestovního pojištění, pro nebezpečné a adrenalinové sporty je třeba sjednat připojištění. K nim se řadí například vodní lyžování, let na padáku taženém za lodí, windsufing či kitesurfing. "Podle našich statistik se v meziročním srovnání zvýšil zájem klientů o toto připojištění o pětinu," podotkla mluvčí ČPP Renata Čapková.

S cestovním pojištěním od ERV Evropské pojišťovny vycestovalo během tří letních měsíců o šest procent více lidí než v roce 2018. Největší nárůst zaznamenalo Turecko, kam letělo o čtvrtinu více Čechů než loni. "Celkový počet nahlášených škod stoupl o tři procenta, čemuž pomohlo zlepšené nastavení služeb v Egyptě, které odbouralo podvodné léčení a vykazování. Počet škod z léčebných výloh je o 13 procent vyšší," řekl mluvčí pojišťovny Vlastimil Divoký.

Faraonova pomsta byl podvod

Loni dorazilo na několik pojišťoven nezvykle velké množství klientů, kteří po návratu z dovolené v Egyptě uplatňovali pojistné události týkající se střevních potíží. Takzvanou "Faraonovou pomstou" je země proslavená. Přesto několik případů začaly pojišťovny ve spolupráci prověřovat.

Výsledkem bylo odhalení mnoha pojistných podvodů. Klienti měli být ošetřeni v neexistujících zdravotnických zařízeních, která jim vydávala faktury za neexistující lékařská ošetření, a ty pak zkoušeli uplatnit hned u několika pojišťoven v České republice, se kterými předtím uzavřeli cestovní pojištění. Nebylo výjimkou, že organizátoři těchto podvodů dokonce požadovali pojistné plnění pro několik osob, které pojistili bez jejich vědomí.

ERV z Egypta letos zaznamenala ovšem zase zvýšený počet pokousání jedovatými rybami, většinou perutýny, které vede k bolestem, zvracení i ochromení dýchacích cest. Nezvyklou letní škodou bylo uklouznutí muže středního věku ve sprše, kdy si zlomil obratle a vykloubil rameno. "Za dvě operace a devítidenní hospitalizaci jsme zaplatili přes jeden milion korun," podotkl Divoký.

 

Právě se děje

před 2 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 12 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 37 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy