Úřady práce se po amnestii připravují na nápor žadatelů

ČTK ČTK
3. 1. 2013 18:04
Posílily počty pracovníků u přepážek i bezpečnostní opatření
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úřady práce posílily po amnestii kvůli možnému většímu náporu žadatelů o dávky a podpory počty pracovníků u přepážek i bezpečnostní opatření.

Zajistily si už také vyšší hotovost pro vyplácení mimořádné pomoci propuštěným vězňům, řekla mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

Věznice do čtvrtečního poledne opustilo 2927 odsouzených. Rozhodnuto je pak o propuštění dalších 3687 lidí.

Pokud by propuštěný měl také nárok na podporu v nezaměstnanosti, mohl by po první dva měsíce dostávat průměrně asi 2105 korun, uvedlo ministerstvo.

"Úřady práce přijaly tři základní opatření. Zajistily si dostatek hotovosti pro vyplácení mimořádné okamžité pomoci. Posílily pak i počty pracovníků na přepážkách a také bezpečnostní opatření," uvedla Filipová.

Kroky k zajištění vyšší bezpečnosti nechtěla ale upřesnit. K přepážkám se nyní přesunuli podle mluvčí také úředníci, kteří u nich jinak nepracují.

Propuštění vězni mohou s doporučením svého kurátora požádat úřad práce o dávku mimořádné okamžité pomoci. Ta činí až tisíc korun. Vyplácí se opakovaně. Možné je získat ji v roce několikrát. Celková suma nesmí ale překročit 13.640 korun, tedy čtyřnásobek životního minima jednotlivce.

Amnestovaní se mohou přihlásit i do evidence uchazečů o zaměstnání. Budou moci získat také podporu v nezaměstnanosti, pokud splní dané podmínky. Patří k nim například to, že člověk v posledních 12 měsících odváděl sociální pojištění.

Filipová upřesnila, že podle údajů vězeňské správy činila v roce 2011 průměrná hrubá mzda vězňů 3639 korun měsíčně. Dodala, že po odečtení daní a odvodů na sociální a zdravotní pojištění tak čistá mzda dosahovala 3238 korun.

Podpora v nezaměstnanosti by z ní v prvních dvou měsících činila 65 procent, tedy 2105 korun. Další dva měsíce by to byla polovina - celkem 1619 korun. Po zbytek podpůrčí doby by člověk bez práce pobíral 45 procent, což by bylo 1457 korun.

Pokud by podle Filipové mimořádnou pomoc a průměrnou podporu v nezaměstnanosti dostalo 6 tisíc propuštěných vězňů, výdaje ministerstva na ně by za jeden měsíc činily asi 18,6 milionu korun.
Podívejte se na první okamžiky svobody amnestovaných: 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy