Úřady mu spletly rodné číslo. Odškodného se nedočká

Tomáš Fránek
22. 5. 2007 13:40
Podnikatel požadoval po státu miliony korun

Brno - Nejvyšší soud s definitivní platností odmítl ostravského podnikatele Jana Tkadlece, který žaloval český stát za to, že mu bylo přiděleno špatné rodné číslo.

Ve výjimečném sporu požadoval Tkadlec odškodnění ve výši dva miliony korun a dalších dvě stě padesát tisíc korun za každý měsíc, kdy zůstává bez dokladů.

Muž, který neexistuje

Janu Tkadlecovi změnily úřady rodné číslo před několika lety, když zjistily, že stejné číslo jako on má ještě někdo jiný - Pavel Zelinka z Prahy, který se narodil ve stejný den.

Špatné číslo bylo zapsáno v roce 1967, úředníci udělali při vyplňování rodného listu chybu a údaje za lomítkem se u obou mužů shodovaly. A až v  polovině devadesátých let se při privatizaci na chybu přišlo.

Pavla Zelinku kontaktovala Česká správa sociálního zabezpečení a původní číslo mu ponechala, Janu Tkadlecovi rodné číslo v roce 2001 změnila. On sám se však o změně dověděl náhodou. S postupem úřadů pak nesouhlasil a nově vystavený občanský průkaz s novým rodným číslem odmítl převzít s tím, že tento akt považuje za přímý zásah do svých práv.

U soudu například uvedl, že svévolnou změnou původního rodného čísla byl zbaven veškerého majetku, který do té doby nabyl, byl zbaven všech občanských práv, vzdělání a úředně i své manželky, neboť vše se váže na jeho původní rodné číslo. 

Úřady chybovaly, neúmyslně

Soudy sice v jeho případě potvrdily, že úřady udělaly chybu, nebyla to však chyba úmyslná a odškodnění nebylo Janu Tkladlecovi přiznáno. "Nešlo o žádnou manipulaci s jeho rodným číslem, ale o snahu tento vadný stav napravit," řekl předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Vojtěch Brhel.

Soud přiznal i to, že Janu Tkadlecovi vznikly velké potíže a další ještě přijdou. "Soud však nemá pravomoci, aby státní správě nařídil, aby tyto útrapy eliminovala. Bylo by to však žádoucí," řekl Brhel.

Postup soudů nyní potvrdil také Nejvyšší soud. Odmítl Tkadlecovu dovolání jako nepřípustné. "Jestliže soudy obou stupňů dospěly k závěru, že nedošlo k zásahu do osobnostních práv žalobce, pak jde o závěr přiléhavý," uvedl senát Nejvyššího soud pod vedením předsedy Pavla Pavlíka.

Většina lidi se podřídí

Kvůli chybě v zápisu rodného čísla musí jeho změnu ročně absolvovat desítky lidí, většina z nich se ale změně podřídí, případ, kdy nové doklady odmítnou jako Tkadlec, je výjimečný.

Ještě na začátku devadesátých let mělo problémy se shodnými rodnými čísly na sto tisíc lidí, na vině byla neexistující centrální evidence obyvatel v minulosti.

Postupem času úřady duplicitní rodná čísla opravovaly, přesto jsou s nimi stále problémy. Po zhruba 40 letech si tak například musela podle MF Dnes změnit rodné číslo pětapadesátiletá Anna Krauskopfová z Plané na Tachovsku. Ministerstvo vnitra ji informovalo, že její číslo je chybné

 

Právě se děje

Další zprávy