Týrání loni zažilo přes sedm tisíc dětí, 9 jich nepřežilo

ČTK ČTK
14. 5. 2014 15:42
Případů přibývá nejen kvůli zhoršování situace rodin, ale i díky všímavosti okolí. Na problémy nejčastěji upozorňují učitelé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální pracovníci loni řešili případy 7527 týraných, zneužívaných či zanedbávaných dětí. Tři pětiny těchto chlapců a děvčat žily v neúplných rodinách či v rodinách s novým rodičem.

Devět dětí kruté zacházení nepřežilo, 192 skončilo v nemocnicích. Vyplývá to z výkazu o sociálně právní ochraně dětí ministerstva práce. Proti roku 2012 se počet týraných a zanedbávaných dětí nezměnil. V předchozích letech rostl.

V roce 2012 evidovaly úřady 7525 týraných, zanedbávaných a zneužívaných dětí. Proti roku 2006 je počet téměř pětinásobný. Tehdy sociální pracovnice a pracovníci řešili 1620 případů.

Učitelé mají největší šanci všimnout si problémů

Za přibýváním počtu ohrožených dětí je nejen zhoršování situace rodin, ale také větší citlivost a všímavost okolí. Nejvíc případů ohlásí škola. "Je to velmi dobře. Právě učitelé mají dost možností problém zjistit. Vidí, zda je dítě smutné či zda má modřiny," chválí přístup vyučujících ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Podle ní je ale velmi znepokojivý fakt, že velká část týraných dětí pochází z neúplných rodin či doplněných rodin. "Počet týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí z těchto rodin je proti úplným rodinám téměř dvojnásobný. Do hry tu vstupuje náhradní otec či matka," podotkla Baudyšová.

Problém mohou představovat náhradní rodiče

Podle statistik ministerstva práce téměř tři pětiny ohrožených dětí loni pocházely z neúplných rodin či z rodin s novým otcem nebo matkou. Bylo to 4428 chlapců a děvčat. Podíl se v posledních letech výrazně nemění.

Tělesné týrání dětí

Tělesné týrání dětí zahrnuje například nepřiměřené bití rukou a různými nástroji, kopání do dítětě, způsobení bodných ran, vytrhávání vlasů, odhazování dítěte, způsobování popálenin, dušení, škrcení, silné třesení, podávání alkoholu a drog. Dále poruchy z nekvalitní a nedostatečné výživy, neposkytnutí dostatečné hygieny a zdravotní péče, nedostatek ošacení, nedostatek výchovy či vykořisťování dítěte formou nucené práce.

Podle Baudyšové je za vysokým podílem velká rozvodovost. Rozchod rodičů nepříznivě dopadá na děti. Zažívají jejich případné hádky, často se stávají předmětem sporu a tahanic. Později se musejí obvykle vyrovnat s příchodem nového rodiče, prarodičů či sourozenců.

Právě na rozpadající se rodiny chce nadace nyní zaměřit svou pozornost a nabídnout jim své služby. Partnerům, kteří se rozcházejí, chce poskytovat mediaci a případně i psychoterapii. "Když spolu nejsou dospělí schopni komunikovat, je to negativní tlak na dítě," dodala Baudyšová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy