Úřady korunové dluhopisy prověřovat nebudou, odpověděl Babiš Sobotkovi na jeho výzvu

ČTK ČTK
21. 2. 2017 9:11
Plošné prověřování nezdaněných dluhopisů finanční úřady provádět nebudou, vyplývá z dopisu ministra financí Andreje Babiše premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Babiš odepsal, že podle správy není nezdanění výnosů nezákonné. Babiš v dopise Sobotku vyzval, aby pověřil civilní rozvědku prověřením možné korupce v souvislosti se stanovením výše základu pro vyměření zdravotního a sociálního pojištění OSVČ či superhrubé mzdy.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka.
Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha - Finanční úřady nebudou plošně provádět daňové kontroly kvůli nezdanění výnosů z korunových dluhopisů. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to podle úterního Deníku napsal v odpovědi na dopis premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Premiér Babiše minulý týden vyzval, aby uvedl, zda dluhopisy prověřila finanční správa. Babiš odepsal, že podle správy není nezdanění výnosů nezákonné. Babiš nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.

Babiš koupil desetileté dluhopisy se šestiprocentním úrokem, které Agrofert vydal v prosinci 2012. Nedaněné korunové dluhopisy skončily změnou zákona s rokem 2013. Sobotka se ve svém dopise Babiše ptal, jestli se finanční správa zabývala případy emise a nákupu korunových dluhopisů. "Došlo už v některých případech k doměření daně, případně kdy k tomu dojde?" napsal premiér.

Babiš v odpovědi podle Deníku napsal, že finanční správa již v minulosti dospěla k závěru, že vydání korunových dluhopisů nikdy žádný právní předpis nezakazoval a nezdanění úrokového výnosu "nelze bez dalších aspektů hodnotit jako nezákonné". Premiérovi proto Babiš oznámil, že neshledává nezbytným provádět kvůli korunovým dluhopisům plošné daňové kontroly.

Premiér také žádal, aby ministr financí zhodnotil situaci, kdy firma vydá korunové dluhopisy a jako jediný je nakoupí její majitel. "Nejedná se o podezřelé jednání s cílem obejít placení daně?" uvedl v dopise Sobotka. I v tomto případě Babiš odepsal pouze, že takový postup není nezákonný. "Dluhopis se chová jako půjčka. Není výjimečné, že společnosti poskytne půjčku společník ze svých vlastních zdrojů," doplnil ministr.

Babiš v dopise Sobotku vyzval, aby pověřil civilní rozvědku prověřením možné korupce v souvislosti se stanovením výše základu pro vyměření zdravotního a sociálního pojištění OSVČ či superhrubé mzdy. Podle ministra jsou to případy "nesystémového ohýbání daňového základu" ze strany některých ministrů financí. Babiš také žádá premiéra o vysvětlení okolností privatizace těžební firmy OKD. Sobotka byl ministrem financí ve vládě Stanislava Grose, která v roce 2004 schválila prodej menšinového státního podílu v OKD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy