reklama
 
 

Úřady jdou nově po Drobilovi, začalo další vyšetřování

20. 4. 2011 12:40
Jde o podezření z podplácení a zneužití pravomocí v kauze Michálek

Praha - Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo žalobcům, aby oficiálně zahájili vyšetřování bývalého ministra pro životní prostředí Pavla Drobila. A to v souvislosti s kauzou bývalého šéfa fondu životního prostředí Libora Michálka.

"Mohu potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství vydalo závazný pokyn k zahájení úkonů trestního řízení proti konkrétní osobě pro podezření ze spáchání trestného činu," potvrdila nejnovější obrat ve vyšetřování mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

O koho jde a jaké trestné činy jsou ve hře, mluvčí s ohledem na vyšetřování odmítla uvést.

Ze zjištění Aktuálně.cz nicméně vyplývá, že jde o exministra Drobila a podezření z trestných činů podplácení a zneužití pravomocí veřejného činitele.

Doposud úřady případ "jen" prověřovaly, tedy zjišťovaly, jestli se jím vůbec budou zabývat. Teď kauza postoupila do druhé fáze: žalobci míní, že podezření přímo vůči Drobilovi jsou vážná.

Díky jejich pokynu teď policie může oficiálně rozjet jeho vyšetřování, může také například začít odposlouchávat telefony, prohledávat konta či nasadit sledování.

Sám Drobil v rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že mu vyšetřování nevadí. "Jsem rád, že se taková věc bude šetřit, je to jedna z věcí, která na mě může ulpívat delší dobu. Může to přispět k očištění mého jména," řekl.

Oficiální informace od žalobců o nejnovějším obratu v kauze ale zatím nemá. Předpokládá však, že se budou zabývat jeho nabídkou Michálkovi: Navrhl mu post náměstka ministra.

"Vyšetřovatelé pravděpodobně zjišťují, jestli tou mou nabídkou dát panu Michálkovi pozici náměstka nebyl porušen zákon, jestli jsem nespáchal trestný čin podplácení," podotkl.

Sám odmítá, že by vlivnou funkci nabízel výměnou za zničení kompromitujících nahrávek svědčících o možné korupci na Státním fondu životního prostředí.

Tajnosti s vyšetřováním

Závazný pokyn k vyšetřování exministra drželo Nejvyšší státní zastupitelství v tajnosti.

Tento týden přitom veřejně informovalo, že v případu byli očištěni premiér Petr Nečas a odstupující ministr vnitra Radek John, na které se Michálek podle svých tvrzení jako na první obrátil se svými pochybnostmi o praktikách na fondu životního prostředí.

Žalobci konstatovali, že Nečas a John nepochybili, když s Michálkovým tvrzením nijak dál nepracovali.

O tom, že se fakticky rozjelo vyšetřování exministra Drobila, což bylo součástí stejného dokumentu, Nejvyšší státní zastupitelství pomlčelo. "S ohledem na to, že se jedná o živou kauzu, není možné tyto pokyny zveřejňovat," argumentuje mluvčí NSZ Helena Markusová.

Vyšetřování Drobila přichází v době, kdy se i v ODS začalo mluvit o exministrově návratu. Premiér Nečas v rozhovoru pro Aktuálně.cz nedávno připustil, že by se Drobil skutečně mohl vrátit na vládní post.

Pavel Drobil od počátku trvá na tom, že Michálkovy výroky o fungování fondu životního prostředí nejsou pravdivé. Dokonce se s ním hodlal soudit.

Michálek odstartoval kauzu loni v prosinci, kdy utajené nahrávky, na nichž tehdejší ministrův poradce Martin Knetig mluvil mimo jiné o tom, jak se shání peníze na financování další kariéry Drobila a jeho mateřské ODS. Drobil to popřel s tím, že za Knetigovy výroky neručí. Sám Knetig následně vydal prohlášení, v němž tvrdil, že během nahrávaných rozhovorů lhal.

autoři: Sabina Slonková, Kateřina Eliášová | 20. 4. 2011 12:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama