Úřady jdou nově po Drobilovi, začalo další vyšetřování

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
20. 4. 2011 12:40
Jde o podezření z podplácení a zneužití pravomocí v kauze Michálek
Exministr Pavel Drobil.
Exministr Pavel Drobil. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo žalobcům, aby oficiálně zahájili vyšetřování bývalého ministra pro životní prostředí Pavla Drobila. A to v souvislosti s kauzou bývalého šéfa fondu životního prostředí Libora Michálka.

"Mohu potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství vydalo závazný pokyn k zahájení úkonů trestního řízení proti konkrétní osobě pro podezření ze spáchání trestného činu," potvrdila nejnovější obrat ve vyšetřování mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

O koho jde a jaké trestné činy jsou ve hře, mluvčí s ohledem na vyšetřování odmítla uvést.

Ze zjištění Aktuálně.cz nicméně vyplývá, že jde o exministra Drobila a podezření z trestných činů podplácení a zneužití pravomocí veřejného činitele.

Doposud úřady případ "jen" prověřovaly, tedy zjišťovaly, jestli se jím vůbec budou zabývat. Teď kauza postoupila do druhé fáze: žalobci míní, že podezření přímo vůči Drobilovi jsou vážná.

Díky jejich pokynu teď policie může oficiálně rozjet jeho vyšetřování, může také například začít odposlouchávat telefony, prohledávat konta či nasadit sledování.

Sám Drobil v rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že mu vyšetřování nevadí. "Jsem rád, že se taková věc bude šetřit, je to jedna z věcí, která na mě může ulpívat delší dobu. Může to přispět k očištění mého jména," řekl.

Oficiální informace od žalobců o nejnovějším obratu v kauze ale zatím nemá. Předpokládá však, že se budou zabývat jeho nabídkou Michálkovi: Navrhl mu post náměstka ministra.

"Vyšetřovatelé pravděpodobně zjišťují, jestli tou mou nabídkou dát panu Michálkovi pozici náměstka nebyl porušen zákon, jestli jsem nespáchal trestný čin podplácení," podotkl.

Sám odmítá, že by vlivnou funkci nabízel výměnou za zničení kompromitujících nahrávek svědčících o možné korupci na Státním fondu životního prostředí.

Tajnosti s vyšetřováním

Závazný pokyn k vyšetřování exministra drželo Nejvyšší státní zastupitelství v tajnosti.

Tento týden přitom veřejně informovalo, že v případu byli očištěni premiér Petr Nečas a odstupující ministr vnitra Radek John, na které se Michálek podle svých tvrzení jako na první obrátil se svými pochybnostmi o praktikách na fondu životního prostředí.

Žalobci konstatovali, že Nečas a John nepochybili, když s Michálkovým tvrzením nijak dál nepracovali.

O tom, že se fakticky rozjelo vyšetřování exministra Drobila, což bylo součástí stejného dokumentu, Nejvyšší státní zastupitelství pomlčelo. "S ohledem na to, že se jedná o živou kauzu, není možné tyto pokyny zveřejňovat," argumentuje mluvčí NSZ Helena Markusová.

Vyšetřování Drobila přichází v době, kdy se i v ODS začalo mluvit o exministrově návratu. Premiér Nečas v rozhovoru pro Aktuálně.cz nedávno připustil, že by se Drobil skutečně mohl vrátit na vládní post.

Pavel Drobil od počátku trvá na tom, že Michálkovy výroky o fungování fondu životního prostředí nejsou pravdivé. Dokonce se s ním hodlal soudit.

Michálek odstartoval kauzu loni v prosinci, kdy utajené nahrávky, na nichž tehdejší ministrův poradce Martin Knetig mluvil mimo jiné o tom, jak se shání peníze na financování další kariéry Drobila a jeho mateřské ODS. Drobil to popřel s tím, že za Knetigovy výroky neručí. Sám Knetig následně vydal prohlášení, v němž tvrdil, že během nahrávaných rozhovorů lhal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy