Úřady dostanou nový bič na znečišťovatele ovzduší

Pavel Baroch
2. 11. 2008 20:00
Novela umožní snížit emise prachu až o polovinu
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - I když podniky plní zákonné limity, v některých krajích je ovzduší prosyceno drobným prachem, takže jsou lidé vystaveni například většímu riziku rakoviny.

Například na Ostravsku je totiž taková koncentrace průmyslu, že ani dodržování ekologických norem nezabrání vysokým imisím v ovzduší.

Tento stav by měla změnit novela zákona o ovzduší, kterou schálil parlament a podepsal i prezident Václav Klaus. V oblastech se zhoršeným ovzduším umožní novela krajským úřadům přikázat velkým podnikům, aby v určené lhůtě omezily znečišťování prachovými částicemi až o polovinu.

Předlohu připravilo ministerstvo životního prostředí spolu s poslancem Radimem Chytkou, jehož volebním obvodem je Ostravsko, území s nejvíce znečištěným ovzduším v zemi. "Zákon pomůže především Moravskoslezskému kraji, který patří k nejpostiženějším regionům," potvrdil ministr Martin Bursík.

Foto: Ondřej Besperát

Prach prokazatelně zabíjí

Drobné, pouhým okem neviditelné částice prachu, prokazatelně škodí lidskému zdraví.

Podle poslední zprávy o stavu životního prostředí se znečištěné ovzduší prachvoými částicemi mohlo podílet na předčasném úmrtí až 2,5 tisíce Čechů. Podle odborného odhadu se počet zemřelých zvýšil o 2,4 procenta. Vloni přitom podle Českého statistického úřadu zemřelo celkem 104,6 tisíc lidí.

"Znečištění ovzduší prachovými částicemi, které mají prokazatelný negativní vliv na lidské zdraví, bohužel v České republice v posledních letech neklesá, ale naopak roste," řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

V letech 2005 a 2006 byly překračovány imisní limity mikrospopického prachu pro ochranu zdraví prajticky v celé republice. Vloni se sice území s nadměrnými hodnotami snížilo, ale jenom díky lepším klimatickým a rozptylovým podmínkám. I tak v postižených oblastech žila více než třetina lidí.

Měřící stanice v Bartovicích. Imisní roční limity tu bývají překročeny už v únoru.
Měřící stanice v Bartovicích. Imisní roční limity tu bývají překročeny už v únoru. | Foto: Ludvík Hradilek

Ročně vypustí více než 30 tun prachu

Mezi nejvíce postižené oblasti patří kromě zmiňovaného Ostravska-Karvinska také Ústecký kraj, Praha anebo Brno.

"Schválená novela řeší ty zdroje, jejichž prachové emise přesahují 30 tun ročně. V Moravskoslezském kraji se tyto podniky v roce 2006 podílely na celkových emisích prachových částic z celé třetiny," řekl Kašpar.

Novela, kterou ještě musí schválit Sněmovna a podepsat prezident, dává krajským úřadům pravomoc stanovit podniku, aby do ovzduší vypustil maximálně 70 procent svých průměrných ročních emisí prachu.

"V některých případech může kraj po dohodě s provozovatelem snížit hodnotu emisního stropu až na 50 procent průměrné roční hodnoty," dodal mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy