Ruský umělec Vorotnikov nepřišel k výslechům, hledá ho policie. U mě už nebydlí, tvrdí Schwarzenberg

Lukáš Prchal Michael Švec Lukáš Prchal, Michael Švec
10. 5. 2017 9:20
České úřady vydaly zatykač na ruského umělce Olega Vorotnikova. Podle Městského státního zastupitelství v Praze porušil podmínky, které dal loni soudu, když jej nepošle do vazby. O jeho vydání žádá Rusko kvůli tomu, že umělce stíhá za údajný útok na policisty. Vorotnikov je v Česku i s manželkou a třemi dětmi.
Oleg Vorotnikov s ženou a dětmi.
Oleg Vorotnikov s ženou a dětmi. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - České úřady chtějí znovu zatknout disidenta a vůdčí osobnost umělecké skupiny Vojna Olega Vorotnikova, jehož vydání po Česku požaduje Rusko. Zatykač na něj nově vydalo Městské státní zastupitelství kvůli tomu, že porušil slib, který dal na začátku loňského podzimu soudu.

"Státní zástupkyně vydala příkaz k jeho zadržení, protože se třikrát nedostavil k výslechu a nebyl k zastižení na adrese, na které u soudu uvedl, že se bude zdržovat," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Od té doby po něm policie pátrá. Zatím ho však nezatkla, protože není jisté, kde nyní Vorotnikov s ženou a třemi dětmi je. Nejprve bydleli u umělecké skupiny Ztohoven. Poté se však odstěhovali a v Orlíku nad Vltavou je ubytoval čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Později rodině navíc poskytl zámek v Čimelicích pro filmařské účely.

"Už se ode mě před časem odstěhovali a vrátili se do Prahy. Od té doby jsem o něm neslyšel," řekl nyní Aktuálně.cz Schwarzenberg.

Sama skupina Vojna na internetu informovala, že na jejího lídra Olega Vorotnikova byl v Česku vydán zatykač, údajně za "odmítnutí spolupracovat s českým státním zastupitelstvím".

Umělci zároveň zveřejnili e-mail od Vorotnikovova českého advokáta Pavla Uhla, který umělce varuje, že při příštím setkání s policisty bude zadržen. "Vzhledem k tomu, že jsi dnes nepřišel na výslech, státní zastupitelství vydává příkaz k tvému zadržení. Jestli k tomu dojde, příští kontakt s policií pravděpodobně povede k tvému zadržení a opětovnému předvedení před soud," píše právník v e-mailu z 23. března.

"Pak by soud znovu rozhodoval o tvé vazbě. Pravděpodobně s opačným výsledkem než posledně," varoval Rusa Uhl, který s redakcí mluvit nechtěl, protože ho jeho klient nezbavil mlčenlivosti.

Vorotnikova loni v září zadržela česká policie na základě zatykače Interpolu vydaného na ruskou žádost. Stíhá ho za údajný útok na policisty. Pražský městský soud dva dny po zatčení rozhodl, že na ruského aktivistu vazbu neuvalí. Vorotnikov písemně slíbil, že se bude zdržovat na území České republiky a bude spolupracovat s úřady.

I pokud by české soudy svolily k vydání Vorotnikova do Ruska, poslední slovo bude mít ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který už připustil, že by extradici s nejvyšší pravděpodobností nepovolil. 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy