Ruský umělec Vorotnikov nepřišel k výslechům, hledá ho policie. U mě už nebydlí, tvrdí Schwarzenberg

Lukáš Prchal Michael Švec Lukáš Prchal, Michael Švec
10. 5. 2017 9:20
České úřady vydaly zatykač na ruského umělce Olega Vorotnikova. Podle Městského státního zastupitelství v Praze porušil podmínky, které dal loni soudu, když jej nepošle do vazby. O jeho vydání žádá Rusko kvůli tomu, že umělce stíhá za údajný útok na policisty. Vorotnikov je v Česku i s manželkou a třemi dětmi.
Oleg Vorotnikov s ženou a dětmi.
Oleg Vorotnikov s ženou a dětmi. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - České úřady chtějí znovu zatknout disidenta a vůdčí osobnost umělecké skupiny Vojna Olega Vorotnikova, jehož vydání po Česku požaduje Rusko. Zatykač na něj nově vydalo Městské státní zastupitelství kvůli tomu, že porušil slib, který dal na začátku loňského podzimu soudu.

"Státní zástupkyně vydala příkaz k jeho zadržení, protože se třikrát nedostavil k výslechu a nebyl k zastižení na adrese, na které u soudu uvedl, že se bude zdržovat," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Od té doby po něm policie pátrá. Zatím ho však nezatkla, protože není jisté, kde nyní Vorotnikov s ženou a třemi dětmi je. Nejprve bydleli u umělecké skupiny Ztohoven. Poté se však odstěhovali a v Orlíku nad Vltavou je ubytoval čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Později rodině navíc poskytl zámek v Čimelicích pro filmařské účely.

"Už se ode mě před časem odstěhovali a vrátili se do Prahy. Od té doby jsem o něm neslyšel," řekl nyní Aktuálně.cz Schwarzenberg.

Sama skupina Vojna na internetu informovala, že na jejího lídra Olega Vorotnikova byl v Česku vydán zatykač, údajně za "odmítnutí spolupracovat s českým státním zastupitelstvím".

Umělci zároveň zveřejnili e-mail od Vorotnikovova českého advokáta Pavla Uhla, který umělce varuje, že při příštím setkání s policisty bude zadržen. "Vzhledem k tomu, že jsi dnes nepřišel na výslech, státní zastupitelství vydává příkaz k tvému zadržení. Jestli k tomu dojde, příští kontakt s policií pravděpodobně povede k tvému zadržení a opětovnému předvedení před soud," píše právník v e-mailu z 23. března.

"Pak by soud znovu rozhodoval o tvé vazbě. Pravděpodobně s opačným výsledkem než posledně," varoval Rusa Uhl, který s redakcí mluvit nechtěl, protože ho jeho klient nezbavil mlčenlivosti.

Vorotnikova loni v září zadržela česká policie na základě zatykače Interpolu vydaného na ruskou žádost. Stíhá ho za údajný útok na policisty. Pražský městský soud dva dny po zatčení rozhodl, že na ruského aktivistu vazbu neuvalí. Vorotnikov písemně slíbil, že se bude zdržovat na území České republiky a bude spolupracovat s úřady.

I pokud by české soudy svolily k vydání Vorotnikova do Ruska, poslední slovo bude mít ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který už připustil, že by extradici s nejvyšší pravděpodobností nepovolil. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy