Úřadům utekl další 'Krejčíř'

Sabina Slonková
8. 2. 2007 23:00
Praha - Kvůli ztracené půlmiliardě z ČKA chystají úřady konkrétní obvinění. Klíčová postava příběhu, podnikatel Skořepa, však zmizel do ciziny.

Je to už téměř rok, co deník Aktuálně.cz upozornil, že na účtu dceřiné společnosti České konsolidační agentury (ČKA) chybí pět set miliónů korun. Do zahraničí je neoprávněně vyvedl manažer agentury Jan Šik. Peníze skončily u podnikatele Miloše Skořepy.

Právě tento muž nyní podle informací Aktuálně.cz zmizel a před úřady se skrývá nejspíš v zahraničí. Stalo se tak v době, kdy se policie po několikaměsíčním váhání rozhodla, že přece jen v kauze padnou obvinění.

Miloš Skořepa tak měl dost času, aby se na to připravil.

Zmizel do Ameriky?

"Vypořádal si tady svoje věci. Prodal dokonce i auto, kterým tu jezdil. Zmizel někam do zahraničí, poslední informace nasvědčovaly jedné ze zemí Latinské Ameriky," uvedl státní úředník obeznámený se Skořepovými aktivitami.

Úřady oficiálně místo nynějšího Skořepova pobytu nezveřejnily. Na otázku, zda má státní zastupitelství informace o tom, že podnikatel vycestoval ze země, žalobce Martin Omelka odpověděl: "Jeho pobyt je střídavý v ČR a v cizině."

Miloše Skořepu se Aktuálně.cz v Česku nepodařilo v minulých dnech nikde zastihnout. Číslo mobilního telefonu, které doposud používal, je odpojené. V místě jeho původního bydliště ho sousedé neviděli už několik týdnů.

Přerušil i kontakty se zástupci konsolidační agentury, s níž původně sepsal dokument, v němž se zavázal, že všechny peníze vrátí. Termín mu vypršel loni v létě, Skořepa ale svůj slib dodnes nesplnil.

Je to celé komplikované

"Je to celé komplikovanější, než jsem myslel. A v čem? To vám povím, až se peníze vrátí zpět," tvrdil ještě loni na podzim Skořepa ve svém posledním rozhovoru s Aktuálně.cz.

Pokud by se policii nepodařilo Skořepovi předat obvinění, bude jej stíhat jako uprchlého. Šance na jeho potrestání by ale v takovém případě byly minimální. Stejně tak je už minimální šance, že stát uvidí z půlmiliardy byť jedinou korunu.

Největší švýcarská banka UBS, na jejíž účty byly peníze vyvedeny, odmítá s českou stranou komunikovat a agentura na ni podala žalobu, v níž se domáhá vrácení peněz. Banka totiž podle názoru ČKA nebyla oprávněná povolit Skořepovi další transakce s penězi.

Selhání na selhání

Celý případ od počátku provází neobvyklá souhra náhod. Selhaly veškeré kontrolní mechanismy, které mohly krádeži peněz zabránit. Policie a žalobci půl roku řešili, jak případ vlastně vyšetřovat a samotné pátrání se rozeběhlo až na podzim.

Už tehdy policie tvrdila, že je připravena stíhat bývalého manažera ČKA Jana Šika a právě podnikatele Skořepu. To ještě Skořepa v Česku byl. Nyní, kdy úřady finišují s přípravou obvinění, zmizel.

"Počítáme, že obvinění by mohla padnout v příštích týdnech," uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Na otázku, proč se vyšetřování tak dlouho táhne, mluvčí žalobců Omelka uvedl: "Jde o složitou kauzu, vyžadující rozsáhlé šetření."

Součástí vyšetřování je i další skutečnost, na kterou upozornil deník Aktuálně.cz. Policie totiž rok před loňskou půlmiliardovou ztrátou získala informaci, že se chystá útok na peníze ČKA. Věděla i to, že v něm má sehrát roli manažer Šik. Vyvedení peněz z agentury však nikdo nezabránil.

"Toto je předmětem prověřování, více není možno komentovat," dodal žalobce Omelka.

 

Právě se děje

Další zprávy