Úřadu hlídajícího policii má šéfovat exnáměstek Bílek

ČTK ČTK
4. 7. 2011 13:08
Ivan Bílek se dřív neúspěšně ucházel o funkci policejního prezidenta, poté odešel
Neúspěšný kandidát na policejního prezidenta Ivan Bílek zatím vede protikorupční komisi policie.
Neúspěšný kandidát na policejního prezidenta Ivan Bílek zatím vede protikorupční komisi policie. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ředitelem nově vytvořené Generální inspekce bezpečnostních sborů by se měl stát někdejší náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

Muž, kterého vládní Věci veřejné považují za blízkého exministru vnitra Ivanu Langerovi (ODS), je údajně horkým kandidátem na prozatímního ředitele úřadu.

Informaci v pondělí přinesl server Česká pozice.

Vznik samostatné generální inspekce schválila minulý týden vláda. Premiér Petr Nečas odmítl Bílkovo angažmá komentovat. "Podobné úvahy jsou předčasné, protože inspekce má být ustavena až na začátku příštího roku," sdělil serveru Nečas.

Bílek na dotaz, zda by funkci přijal, odpověděl, že podle zákona o služebním poměru by se ze svého současného zařazení mohl do výběrového řízení přihlásit.

Do funkce náměstka policejního šéfa jmenoval Bílka v roce 2007 tehdejší policejní prezident Oldřich Martinů v rámci širší obměny policejního vedení. V té době stál v čele ministerstva vnitra právě Langer.

V souboji s Lessym neobstál

Bílek se na začátku roku neúspěšně ucházel o funkci policejního prezidenta, kdy se střetl s Petrem Lessym. Po nástupu Lessyho do funkce Bílek rezignoval. U policie ale zůstal a to ve funkci předsedy policejní protikorupční komise.

Spory o vedení policie a ministerstva vnitra vedly v minulých měsících k nejvážnějším rozkolům v koalici. Do čela policie se nakonec dostal Lessy, kterého vybralo vnitro pod vedením Radka Johna. Nečas už tehdy zdůrazňoval, že součástí koaliční dohody je i vznik nezávislé generální inspekce.

GIBS má sjednotit dohled nad zaměstnanci policie, celní správy a vězeňské služby. Inspekce má být nezávislá na jednotlivých složkách bezpečnostního sboru, které dosud měly vlastní inspekční orgány. Jejího ředitele bude po projednání v bezpečnostním výboru sněmovny jmenovat premiér.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy