Úřad zastavil řízení s Pencem kvůli svazkům Stb

eli,čtk
31. 1. 2011 15:45
Penc dnes byl předvolán na Úřad pro ochranu osobních údajů
Aktivista Stanislav Penc
Aktivista Stanislav Penc | Foto: Ondřej Besperát

* Aktualizovali jsme původní zprávu, podle níž začal Úřad na ochranu osobních údajů prověřovat aktivistu Stanislava Pence

Praha - Úřad pro ochranu osobních údajů zastavil přestupkové řízení proti aktivistovi Stanislavu Pencovi.

Úřad zkoumal podezření, že se Penc přestupku dopustil zveřejněním osobních údajů zhruba 770 000 osob, které obsahuje databáze Státní bezpečnosti EZO (Evidence zájmových osob StB).

Úřad dospěl k závěru, že zveřejnění databáze není přestupkem.

Úřad začal řešit kauzu aktivisty loni v květnu a Stanislav Penc za to hrozila pokuta až patnáct milionů korun.

"Dnes jsem byl předvolán na Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), kde jsem obdržel kontrolní protokol, kde se píše, že jsem porušil zákon," řekl tehdy Aktuálně.cz Penc. "Podle inspektora Archiv bezpečnostních složek nepotvrdil autenticitu dokumentů, a tudíž jsem prý svévolně zveřejnil osobní údaje o lidech," dodal.

Zajímala se o Vás StB?

Seznam, který Penc zveřejnil, vychází z Evidence zájmových osob (EZO), která měla být základní složkou rozsáhlého informačního systému pro StB.

Projekt EZO zahájený v roce 1986 počítal s převedením evidence československé rozvědky do počítačové podoby. Databázi se však nepodařilo zprovoznit před rokem 1989. V roce 2003 převzal tato data s 934 949 záznamy (u některých jmen je více záznamů) slovenský Ústav paměti národa (ÚPN).

Zveřejněné záznamy u velké části neříkaly nic o tom, na jaké straně daná osoba stála - zda proti tehdejšímu režimu, či zda jako spolupracovník StB. V seznamech byli uvedeni lidé, o které měla - ať už z jakýchkoliv důvodů, StB zájem.

"Je to mimořádná pomůcka pro pátrání v archivech," komentoval nedávno zveřejnění seznamů historik z Ústavu pro soudobé dějiny AV Petr Blažek. "Jde o největší databázi a unikátní klíč k archivům StB."

 

Právě se děje

Další zprávy