Mimořádná zpráva

Úřad vlády prohrál spor o půlmiliardovou pokutu za Promopro, soud stížnost zamítl

ČTK ČTK
3. 6. 2020 12:21
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Úřadu vlády ve sporu s finanční správou o penále v souvislosti s kauzou Promopro. Penále za prodlení s odvodem za porušení rozpočtové kázně činilo přibližně 551 milionů korun.
Obžalovaní z kauzy Promopro.
Obžalovaní z kauzy Promopro. | Foto: Ludvík Hradilek

Finanční správa už dříve rozhodla, že Úřad vlády musí odvést do státní kasy přibližně 551 milionů Kč za porušení rozpočtové kázně. Úřad bez výběrového řízení zadal společnosti Promopro zakázku na zajištění audiovizuálního vybavení pro akce v rámci českého předsednictví EU v roce 2009.

Žalobu proti rozhodnutí o odvodu odmítl Nejvyšší správní soud (NSS) v prosinci 2018. Uvedl tehdy, že není úlohou justice rozhodovat o řešení interních problémů či konfliktů uvnitř moci výkonné. Zvláště to prý platí v situaci, kdy jednou ze stran je servisní organizace vlády, druhou orgány finanční správy.

V dalším platebním výměru žádal finanční úřad penále za prodlení s odvodem, a to ve stejné výši, tedy znovu přes půl miliardy. Penále nemůže převýšit samotný odvod. Žalobu Úřadu vlády zamítl Městský soud v Praze, nyní neuspěl ani s kasační stížností. Výměr penále podle NSS vychází z pravomocného odvodu za porušení kázně, vše je řádně vypočteno.

NSS se nyní nemohl zabývat námitkami poukazujícími na údajnou nezákonnost samotného odvodu. "V řízení ve věci penále soudy nemohou přezkoumávat zákonnost vlastního odvodu," stojí v rozhodnutí.

Devět potrestaných podnikatelů

Firma Promopro zajišťovala během českého předsednictví dodávky audiovizuální techniky na konference, zakázku získala v roce 2008 bez výběrového řízení. Policie se začala případem zabývat v roce 2011. Podle jejího zjištění byla smlouva nastavena tak, že si Promopro mohlo jednostranně a neomezeně diktovat ceny, a zakázka pak byla předražena o 388 milionů korun.

Celkem justice v kauze Promopro potrestala devět podnikatelů. Nejpřísnější tresty dostali někdejší šéf Promopra Jaroslav Veselý a jednatel hlavní subdodavatelské firmy NWDC Vlastimil Maxa. Oba dostali devět let vězení. Případ ještě řeší Ústavní soud.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy