Úřad stvrdil pokutu úřadu Bradáčové. Ta se chce soudit

Radek Nohl Radek Nohl
11. 6. 2013 17:04
Ochráncům dat se nelíbí, že vrchní státní zastupitelství odtajnilo platy zaměstnanců
Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úřad na ochranu osobních údajů potvrdil pokutu 100 tisíc korun pro Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Sankci dostal úřad vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové za to, že zveřejnil platy státních zástupců i řadových zaměstnanců na svém webu.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková. Podle ní Vrchní státní zastupitelství v Praze použilo osobní údaje svých zaměstnanců k jinému účelu, než ke kterému byly shromážděny.

"S názorem ÚOOÚ na zveřejněnou problematiku nesouhlasíme a za pravdu nám dávají i nedávná rozhodnutí správních soudů," řekla Aktuálně.cz Bradáčová s tím, že se obrátí na Městský soud v Praze, aby rozhodnutí úřadu přezkoumal.

Bradáčová má 108 tisíc korun

Ochráncům dat se nelíbilo, že vedle žalobců na vedoucích postech (Bradáčová 108 200 Kč měsíčně, její náměstek Adam Bašný 81 900) byly odtajněny i příjmy řadových zaměstnanců.

"Úřad považuje také za neopodstatněné plošně, bez jakéhokoliv věcného důvodu, podezírat řadové zaměstnance veřejné správy z protiprávního jednání, a proto veřejně kontrolovat jejich životní úroveň právě prostřednictvím zveřejňování výše jejich měsíčních příjmů," prohlásila Štěpánková.

Igor Němec.
Igor Němec. | Foto: Ludvík Hradilek

A zároveň dodala, že ÚOOÚ se při svém rozhodnutí opíral o judikaturu Soudního dvora Evropské unie i Ústavního soudu.

Může šéf své podřízené úkolovat?

Deník Insider na konci dubna zveřejnil kompletní text rozkladu Vrchního státního zastupitelství.

Z něj vyplývá, že pražští žalobci svou obranu proti rozhodnutí o pokutě stavili na dřívějších rozhodnutích Nejvyššího soudu nebo na verdiktu v případě odvolání Vlastimila Rampuly, který vedl Vrchní státní zastupitelství před Bradáčovou.

Úřad Bradáčové na závěr rozkladu upozornil, že předseda ÚOOÚ Igor Němec může být v tomto případě podjatý. Důvodem je fakt, že na základě Němcova podnětu se jeho podřízení začali zveřejněním platů zabývat a následně i udělili 100tisícovou pokutu.

ÚOOÚ ji nyní potvrdil a námitku na podjatost označil za neopodstatněnou. "Je nesmyslné předpokládat, že by vedoucí ústředního správního orgánu nesměl své podřízené úkolovat," zdůvodnila Štěpánková.

Co říkáte na pokutu pro úřad Lenky Bradáčové? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy