Úřad: Posranej život nesmí být značkou, kazila by děti

Tomáš Fránek
10. 7. 2011 18:20
Rádio si chtělo kontroverzní značku registrovat pro svoji kampaň
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Slovní spojení "posranej život" není běžnou součástí hovorové češtiny, a nemůže se tak dočkat registrace jako chráněná značka jen pro jedinou firmu v Česku.

V ojedinělém sporu o tom rozhodl Úřad průmyslového vlastnictví, který zamítl žádost majitelů rádia Bonton. Bonton chtěl slogan chránit a užívat pro sebe s tím, že nejde o žádný pohoršující výraz, ale kritiku negativních jevů v životě.

Jde o kritiku

Rádio zahájilo kampaň Posranej život, který má za pomoci internetových stránek umožnit mladým lidem podělit se o negativní zážitky a zkušenosti.

"Označení má cílovou skupinu spotřebitelů provokovat k tomu, aby se kriticky vyjadřovala k negativním jevům ve svém okolí. V názvu nespatřujeme rozpor s veřejným pořádkem ani dobrými mravy, jedná se o běžné úsloví, které se ve společnosti stává stále používanějším," uvedl zástupci rádia v žádosti o ochranu značky.

Podle nich ochranu může úřad odmítnout pouze v případě, že jde o nemravná označení, symboly propagující násilí, rasismus, zločinné ideologie, drogy nebo označení pornografického charakteru.

Úřad však značku přesto registrovat a chránit odmítl. Podle šéfa Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) Josefa Kratochvíla jde o vulgární termín, který používá jenom velmi úzká skupina spotřebitelů.

Bylo by to škodlivé

"Výraz je velmi obhroublým až vulgárním termínem, který je na veřejnosti používán pouze úzkou skupinou spotřebitelů s volnějším (respektive absentujícím) chápáním evropských společenských konvencí," uvedl šéf úřadu ve svém rozhodnutí.

Lidé podle něj výraz posranej život používají v soukromí, veřejné užívání by ale bylo škodlivé.

"Ačkoliv je dnešní vnímání značně liberální a ve sdělovacích prostředcích či na internetu se mohou objevovat termíny, jejichž užití na veřejnosti je z hlediska slušnosti, veřejného pořádku a dobrých mravů krajně nevhodné a nedistingované (přičemž tyto termíny mohou nemalou část spotřebitelské veřejnosti pohoršovat), je nutno daný stav chápat jako jakousi daň za demokratické prostředí, v němž žijeme," uvedl Kratochvíl ve svém verdiktu.

Podle šéfa úřadu odmítnutím registrace značky "Posranej život" ÚPV ochraňuje děti.

"Ochrana morálních zásad a hodnot je v České republice stále živým standardem, který je doposud vštěpován i našim nejmenším, tedy dětem, které by alespoň ze strany státních institucí (a tedy i ze strany úřadu) měly být ušetřeny jakéhokoliv nevhodného příkladu," rozhodl Kratochvíl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 9 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy