Úřad: Posranej život nesmí být značkou, kazila by děti

Tomáš Fránek
10. 7. 2011 18:20
Rádio si chtělo kontroverzní značku registrovat pro svoji kampaň
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Slovní spojení "posranej život" není běžnou součástí hovorové češtiny, a nemůže se tak dočkat registrace jako chráněná značka jen pro jedinou firmu v Česku.

V ojedinělém sporu o tom rozhodl Úřad průmyslového vlastnictví, který zamítl žádost majitelů rádia Bonton. Bonton chtěl slogan chránit a užívat pro sebe s tím, že nejde o žádný pohoršující výraz, ale kritiku negativních jevů v životě.

Jde o kritiku

Rádio zahájilo kampaň Posranej život, který má za pomoci internetových stránek umožnit mladým lidem podělit se o negativní zážitky a zkušenosti.

"Označení má cílovou skupinu spotřebitelů provokovat k tomu, aby se kriticky vyjadřovala k negativním jevům ve svém okolí. V názvu nespatřujeme rozpor s veřejným pořádkem ani dobrými mravy, jedná se o běžné úsloví, které se ve společnosti stává stále používanějším," uvedl zástupci rádia v žádosti o ochranu značky.

Podle nich ochranu může úřad odmítnout pouze v případě, že jde o nemravná označení, symboly propagující násilí, rasismus, zločinné ideologie, drogy nebo označení pornografického charakteru.

Úřad však značku přesto registrovat a chránit odmítl. Podle šéfa Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) Josefa Kratochvíla jde o vulgární termín, který používá jenom velmi úzká skupina spotřebitelů.

Bylo by to škodlivé

"Výraz je velmi obhroublým až vulgárním termínem, který je na veřejnosti používán pouze úzkou skupinou spotřebitelů s volnějším (respektive absentujícím) chápáním evropských společenských konvencí," uvedl šéf úřadu ve svém rozhodnutí.

Lidé podle něj výraz posranej život používají v soukromí, veřejné užívání by ale bylo škodlivé.

"Ačkoliv je dnešní vnímání značně liberální a ve sdělovacích prostředcích či na internetu se mohou objevovat termíny, jejichž užití na veřejnosti je z hlediska slušnosti, veřejného pořádku a dobrých mravů krajně nevhodné a nedistingované (přičemž tyto termíny mohou nemalou část spotřebitelské veřejnosti pohoršovat), je nutno daný stav chápat jako jakousi daň za demokratické prostředí, v němž žijeme," uvedl Kratochvíl ve svém verdiktu.

Podle šéfa úřadu odmítnutím registrace značky "Posranej život" ÚPV ochraňuje děti.

"Ochrana morálních zásad a hodnot je v České republice stále živým standardem, který je doposud vštěpován i našim nejmenším, tedy dětem, které by alespoň ze strany státních institucí (a tedy i ze strany úřadu) měly být ušetřeny jakéhokoliv nevhodného příkladu," rozhodl Kratochvíl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy