Úřad: Posranej život nesmí být značkou, kazila by děti

Tomáš Fránek
10. 7. 2011 18:20
Rádio si chtělo kontroverzní značku registrovat pro svoji kampaň
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Slovní spojení "posranej život" není běžnou součástí hovorové češtiny, a nemůže se tak dočkat registrace jako chráněná značka jen pro jedinou firmu v Česku.

V ojedinělém sporu o tom rozhodl Úřad průmyslového vlastnictví, který zamítl žádost majitelů rádia Bonton. Bonton chtěl slogan chránit a užívat pro sebe s tím, že nejde o žádný pohoršující výraz, ale kritiku negativních jevů v životě.

Jde o kritiku

Rádio zahájilo kampaň Posranej život, který má za pomoci internetových stránek umožnit mladým lidem podělit se o negativní zážitky a zkušenosti.

"Označení má cílovou skupinu spotřebitelů provokovat k tomu, aby se kriticky vyjadřovala k negativním jevům ve svém okolí. V názvu nespatřujeme rozpor s veřejným pořádkem ani dobrými mravy, jedná se o běžné úsloví, které se ve společnosti stává stále používanějším," uvedl zástupci rádia v žádosti o ochranu značky.

Podle nich ochranu může úřad odmítnout pouze v případě, že jde o nemravná označení, symboly propagující násilí, rasismus, zločinné ideologie, drogy nebo označení pornografického charakteru.

Úřad však značku přesto registrovat a chránit odmítl. Podle šéfa Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) Josefa Kratochvíla jde o vulgární termín, který používá jenom velmi úzká skupina spotřebitelů.

Bylo by to škodlivé

"Výraz je velmi obhroublým až vulgárním termínem, který je na veřejnosti používán pouze úzkou skupinou spotřebitelů s volnějším (respektive absentujícím) chápáním evropských společenských konvencí," uvedl šéf úřadu ve svém rozhodnutí.

Lidé podle něj výraz posranej život používají v soukromí, veřejné užívání by ale bylo škodlivé.

"Ačkoliv je dnešní vnímání značně liberální a ve sdělovacích prostředcích či na internetu se mohou objevovat termíny, jejichž užití na veřejnosti je z hlediska slušnosti, veřejného pořádku a dobrých mravů krajně nevhodné a nedistingované (přičemž tyto termíny mohou nemalou část spotřebitelské veřejnosti pohoršovat), je nutno daný stav chápat jako jakousi daň za demokratické prostředí, v němž žijeme," uvedl Kratochvíl ve svém verdiktu.

Podle šéfa úřadu odmítnutím registrace značky "Posranej život" ÚPV ochraňuje děti.

"Ochrana morálních zásad a hodnot je v České republice stále živým standardem, který je doposud vštěpován i našim nejmenším, tedy dětem, které by alespoň ze strany státních institucí (a tedy i ze strany úřadu) měly být ušetřeny jakéhokoliv nevhodného příkladu," rozhodl Kratochvíl.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla.

Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti celé události a příčinu pádu osoby, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

ÚOHS potrestal pět firem, uzavřely kartelovou dohodu na IT zakázku v Přerově

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pět společností, které se zabývají přenosem dat a informací, pokutami v souhrnné výši přesahující 118 milionů korun. Důvodem byla kartelová dohoda, kterou firmy AutoCont, Tesco SW, O2 Czech Republic, Emos a Bach systems uzavřely o veřejné zakázce vypsané přerovskou radnicí. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Kartelovou dohodu úřad potrestal letos v únoru, o rozhodnutí ale informoval až nyní po nástupu nového předsedy Petra Mlsny. Ten chce o rozhodnutích informovat častěji a více je zdůvodňovat.

"Uvedené společnosti si prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělily plnění veřejné zakázky zadávané městem Přerovem a všechny (s výjimkou společnosti O2 Czech Republic) se podílely i na tvorbě zadání předmětné zakázky, a to vše s cílem ovlivnit její výsledek tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy