Úřad podal návrh na zastavení činnosti nebo rozpuštění u 39 politických subjektů

ČTK ČTK
13. 11. 2019 8:21
Kvůli porušení povinností transparentního hospodaření podal brněnský dohledový úřad vládě podnět k rozpuštění čtyř stran a pozastavení činnosti dalších 35, všechny jsou mimoparlamentní. Rozpustit navrhl úřad Volbu lidu 21. století, Svobodnou občanskou samosprávu, uskupení PRO a Spravedlivou občanskou společnost.
Slušní lidé.
Slušní lidé. | Foto: ČTK

"Jedná se o další krok, který navazuje na nesoučinnost a nečinnost již pozastavených stran. Ve stanovené lhůtě nesplnily povinnosti, které vedly k pozastavení jejich fungování," uvedla mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Linda Hrubešová v tiskové zprávě.

Úřad písemně vyzval kabinet k podání návrhu na rozpuštění stran Nejvyššímu správnímu soudu. "Je to krajní možnost, ke které jsme nuceni přistoupit vzhledem k dlouhodobému nerespektování a porušování klíčových ustanovení zákona o sdružování v politických stranách ze strany zmíněných subjektů," uvedl člen vedení úřadu Jiří Navrátil.

Ve 35 případech úřad podal návrh na pozastavení činnosti. Týká se například Alternativy pro Česko, Republiky, Romské demokratické strany, Bloku proti islamizaci-Obrany domova, Patriotů, Sportovců, Sdružení pro republiku-Republikánské strany Československa Miroslava Sládka, ale také Slušných lidí, kteří vešli do povědomí narušením divadelní hry s náboženskou tematikou v brněnském divadle.

"Navržené strany a hnutí buď opakovaně neodevzdaly výroční finanční zprávu, nebo po opakovaných výzvách a sankci ze strany úřadu dosud neoznámily internetovou adresu, na které může veřejnost sledovat pohyby na účtu pro příjem darů a státních příspěvků. V některých případech jde dokonce o kombinaci obou přestupků," zdůraznil Navrátil. Podle něj strany dostaly nejméně dvě pokuty, přesto to k nápravě nevedlo.

Úřad zahájil činnost v první půli roku 2017. Kontroluje hospodaření politických stran a hnutí. Zkoumá výroční zprávy, kampaně u voleb a projednává správní delikty, za které může ukládat sankce.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila jako druhá do finále závodu kanoistek na SP slalomářů v Praze. Gabriela a Martina Satkovy vypadly

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy