Uprchlík Pitr dostal šest let za akcie Setuzy

Adam Junek, Markéta Chaloupská
8. 1. 2010 9:30
Podnikatel je více než dva roky na útěku

Praha - Pražský městský soud poslal uprchlého podnikatele Tomáše Pitra, který se skrývá před českou justicí zřejmě ve Švýcarsku, na šest let do vězení.

Potrestal i Michala Zouhara, kterému uložil dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let.

Soud se dnes vrátil do roku 2000, kdy Pitr se svým obchodním partnerem Michalem Zouharem měli připravit o vliv v Setuze právoplatné majitele. Podle obžaloby vyvedli akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

Pitr se podle žalobců dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, Zouhar mu podle spisu pomohl. Oběma hrozilo až osm let vězení.

Celá kauza souvisí s pádem Investiční a Poštovní banky. Ta totiž Setuzu ovládala. Banka ale nesmí vlastnit více než dvacet procent akcií obchodní společnosti, a proto využila tak zvané bílé koně. A vsadila na mladého Tomáše Pitra.

Přes svůj kajmanský podílový fond Triton držela IPB společnost Českomoravská finanční a leasingová (ČMFL). Ta zase ovládala firmu Agrocredit, kde byl předsedou představenstva Pitr. A ten měl ve správě zprivatizované akcie Setuzy.

Stát přišel o stamilióny

Lví banka v roce 2000 padla a Pitr vycítil svou šanci. Než se nový vlastník ČSOB ve spleti různých dceřiných a ovládaných firem IPB zorientoval, prodal akcie Setuzy Zouharově firmě IOB. Zouhar se pak stal šéfem představenstva ČMFL a Agrocreditu dal záruku, že v případě potřeby bude dluh IOB splacen akciemi ČMFL. A tak se také stalo.

Dcera se tak stala bezmála polovičním majitelem matky a v zacykleném vlastnictví nezbylo nic hodnotného. Namísto akcií za bezmála tři čtvrtě miliardy, získal Agrocredit akcie asi za milion. 

A poškozený? Fond Triton, respektive český stát, protože podílový fond byl v zásadě převeden při přebírání IPB na něj.

Kauza se dostala před soud až po devíti letech, kdy se případný trestný čin měl odehrát. Policie, státní zastupitelství i soudy se nemohly shodnout, jaký přesně trestný čin Pitr spáchal. A pak se přely o to, zda již nebyl promlčen.

Prázdná skořápka

Giganta Setuzu po vleklých sporech nakonec získal koncern Via Chem. Ten ze Setuzy vybral to cenné - pozemky vyvedl do firmy Setuza Developement, obchod a provoz do firmy Oleofin a nakonec celou transakci završil předloni na závěr roku, když vytvořil podnik STZ, do nějž přešla výroba. Tedy stroje a zaměstnanci. Dluhy zůstaly v očesané Setuze, která mezitím změnila majitele a do struktury Via Chem nepatří.

"V Setuze zůstal nějaký majetek, například některé známky. Navíc za část dluhů se STZ nebo Oleofin zaručili," řekl nedávno Aktuálně.cz Jan Sotona, mluvčí Via Chemu.

Pět let, a pak Švýcarsko

Pitrovi se v Setuze pak podařil ještě jeden husarský kousek. Získat zbylé akcie, které v ústeckém podniku ovládal stát. Nakonec právě kvůli sporům o vyrovnání se státem se Setuzy zbavil.

Následně byl kvůli daňovým únikům odsouzen k pěti letům vězení. Trest nenastoupil a od června 2007 je na útěku. Ukrývá se zřejmě ve Švýcarsku. Do Česka ale podle informací Aktuálně.cz pravidelně jezdí a dál čile obchoduje.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy