Uprchlík Kožený dostal za podvod s kupóny deset let

Veronika Lehovcová Suchá ČTK Veronika Lehovcová Suchá, ČTK
9. 7. 2010 14:30
Stejně byl potrestán i jeho partner v podnikání Boris Vostrý
Všichni jsme v národním týmu - Viktor Kožený
Všichni jsme v národním týmu - Viktor Kožený | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na deset let vězení odsoudil pražský městský soud symboly problémů s kupónovou privatizací - bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého a jeho kolegu Borise Vostrého.

Podle soudu se dopustili podvodu. Harvardskému průmyslovému holdingu způsobili šestnáctimiliardovou škodu a musí ji nahradit.

Možnost, že by Kožený skutečně skončil za mřížemi české věznice je mizivá. Rozsudek za prvé není pravomocný, za druhé Kožený se skrývá na Bahamách, které kvůli mezinárodnímu zatykači na jeho hlavu vůbec neopouští.

Česko navázalo s útočištěm Koženého diplomatické styky až v roce 2005, o vydání zatím žádá marně.

Kožený je stíhán i v USA. Čelí obvinění z uplácení a praní peněz při pokusu o privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu. Ani americkým úřadům se nepodařilo Bahamy přimět ke spolupráci. Soud americkou žádost o vydání zamítl.

Advokáti obou mužů vinu svých klientů popírali a navrhovali soudu, aby je obžaloby zprostil. Vostrý je stejně jako Kožený na útěku a žije ve středoamerickém státě Belize.

Obžaloba se týká celkem 110 obchodů s cennými papíry. Kožený s Vostrým podle ní v letech 1995 a 1996 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili Harvardský průmyslový holding, který následně skončil v likvidaci.

Peníze lidí skončily na Kypru

Harvardské investiční fondy měly podle státního zástupce ještě v roce 1995 akcie 51 českých podniků. Akcionáři věřili, že se investováním do těchto atraktivních a prosperujících firem zhodnotí jejich finanční prostředky. Fondy však začaly z Koženého iniciativy převádět akcie na kyperské společnosti, ve kterých byl sám mnohdy angažován. Cenné papíry těchto podniků však nebyly veřejně obchodovatelné.

Vostrý se podle obžaloby podílel na některých obchodech s Koženým, některé dokončil. Podle státního zástupce také zatajoval akcionářům informace o stavu jejich portfolií. Obžalovaní prý také uskutečňovali takzvaná drancovací kolečka, při kterých převáděli akcie z jedné společnosti na druhou a zpět, ale za různé ceny.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy