Uprchlík Koloc trénuje hokejovou reprezentaci Malajsie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 2. 2011 18:29
Na bývalého závodníka je vydán mezinárodní zatykač kvůli vytunelování Rubeny Náchod
Martin Koloc (druhý zleva) jako trenér hokejového týmu Malajsie
Martin Koloc (druhý zleva) jako trenér hokejového týmu Malajsie | Foto: Malaysia Ice Hockey

Praha - Mezinárodně hledaný Martin Koloc vede jako trenér hokejisty Malajsie na Asijských zimních hrách v Kazachstánu.

Královéhradecký soud bývalého automobilového závodníka v nepřítomnosti odsoudil k pěti letům vězení za vytunelování podniku Rubena Náchod.

Mluvčí policejního prezídia Veronika Hodačová potvrdila, že mezinárodní zatykač stále platí. Policejní prezídium předalo informaci o Kolocově pobytu Interpolu, řekla mluvčí serveru iDnes, který o Kolocovi informoval.

Jakmile ministerstvo spravedlnosti obdrží z Interpolu oficiální zprávu, že se Koloce podařilo lokalizovat, začne podnikat kroky vedoucí k jeho vydání do Česka. "Bez oficiální informace Interpolu začít nemůžeme," vysvětlila mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Na útěku od roku 2004

Upozornila, že pokud by byl Koloc v Kazachstánu zadržen, není jeho vydání jisté. Česká republika nemá s touto zemí uzavřenu žádnou smlouvu o vydávání hledaných lidí. Podle mluvčí by bylo možné iniciovat vydání na takzvaném bezesmluvním základě. Záleželo by ale na konkrétních okolnostech případu.

Policisté po Kolocovi pátrají už od roku 2004. Dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů na okruzích a zakladatel týmu Buggyra čelí obžalobě za vytunelování Rubeny Náchod.

Podle státního zástupce spolu se čtveřicí někdejších manažerů naplánovali sérii transakcí, které gumárenský podnik v letech 1991 až 1994 připravily o peníze. Firmě způsobili škodu ve výši 125 milionů korun, škoda za dalších 128 milionů podniku hrozila.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Trump sníží stavy amerických vojáků v Německu, stáhne se jich téměř deset tisíc

Prezident Spojených států Donald Trump nařídil stáhnout z Německa 9500 ze stávajících 34 500 amerických vojáků. S odvoláním na nejmenované americké vládní činitele to napsal deník The Wall Street Journal, podle kterého vojáci odejdou do září. Agentura Reuters tvrdí, že část vojáků bude přemístěna do Polska a dalších spojeneckých zemí, zbytek se vrátí do vlasti.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy