Vláda hledá integrátora uprchlíků za půl miliardy. Částka je přehnaná, tvrdí Babiš

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 31. 8. 2016 15:43
Více než půl miliardy korun chce vláda v příštích třech letech investovat do integrace uprchlíků. Ve středu schválila výběrové řízení na společnost, která by integraci až šesti tisíc uprchlíků zajistila. O vítězi soutěže rozhodne komise složená ze zástupců ministerstva vnitra, financí, školství a lidí z ministerstva práce a sociálních věcí. Kromě toho vláda schválila, že uprchlickému táboru na severu Jordánska Česko pošle 40 milionů korun na přístavbu přístřešků a rekonstrukci tábora.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha – Vláda schválila vyhlášení výběrového řízení na takzvaného integrátora. Ten by měl být v nadcházejících letech schopen postarat se o integraci až šesti tisíc uprchlíků, a to jak těch, kteří u nás sami požádají o azyl, tak těch, které k nám v rámci přerozdělovacích kvót pošle Evropská unie. Vítěz soutěže by mohl na uvedené služby dostat až 520 milionů korun.

Částka vychází z odhadů ministerstva vnitra, které v následujících třech letech počítá s příchodem dvou tisíc migrantů ročně. O vítězi soutěže rozhodne komise složená ze zástupců ministerstva vnitra, financí, školství a lidí z ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle ministra financí Andreje Babiše je předpokládaná částka přehnaná. "Samozřejmě, pokud někdo požádá o azyl, tak mu jej můžeme poskytnout, ale ani nevíme, jaké množství lidí to bude. Jen takto vznikají spekulace, navíc jsme jasně řekli, že uprchlíky diktované z Bruselu nechceme," řekl Babiš.

Vítěz soutěže bude mít za úkol výuku češtiny a seznamování s českou kulturou nebo pomoc se sháněním ubytování. V další fázi to bude vlastní integrace, ta bude obnášet zejména využívání nabídek na práci od podnikatelů a firem, ale i obcí, církví nebo neziskových organizací.

Peníze do Jordánska

Kromě toho vláda schválila 40 milionů korun pro uprchlický tábor Azrak v Jordánsku. Peníze půjdou na ubytovnu pro 2280 uprchlíků. "Je to další případ, kdy česká vláda pomáhá řešit situaci migrantů tam, kde jsou, což je další prevence toho, aby přicházeli sem," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Peníze by měly jít na výstavbu a rekonstrukci obydlí uvnitř tábora. Podle předloženého materiálu je cílem projektu posílit infrastrukturu uprchlického tábora. Z českých peněz by letos mělo vzniknout 456 ubytovacích jednotek, kam se vejde téměř 2300 uprchlíků. Opravit by se pak mělo 3544 jednotek, kde bydlí zhruba 17 720 běženců. Kromě obydlí pro uprchlíky by se letos měla vybudovat také přístupová cesta do jedné z částí tábora. V táboře by podle podkladů mělo být asi deset tisíc přístřešků a žít by v něm mělo asi 55 tisíc lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy