Uprchlíci z Iráku, které policie zadržela na cestě do Německa, znovu požádali v Česku o azyl

ČTK Lenka Havelková, ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2016 16:20
Na policejní služebně v Ústí nad Labem skončilo šestnáct uprchlíků, kteří se z Brna rozhodli odejít do Německa. Uprchlíci patří k těm, které do Česka přivezl Nadační fond Generace 21. Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. V pátek ale o azyl v České republice znovu požádali. Řidiče, kteří je převáželi, podezřívá policie z převaděčství.
Uprchlíky z Iráku zadržela policie, když se chtěli dostat do Německa.
Uprchlíky z Iráku zadržela policie, když se chtěli dostat do Německa. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, které policie zadržela ve čtvrtek večer na cestě do Německa, požádala znovu o azyl v České republice. Cizinci, které do ČR přivezl Nadační fond Generace 21, budou převezeni do zařízení v Zastávce u Brna. Řidiče, kteří je převáželi, podezřívá policie z převaděčství.

"Cizinci opětovně požádali o azyl v České republice. Bude opětovně zahájeno azylové řízení a cizinci budou převezeni do pobytového zařízení v Zastávce u Brna," řekla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Minibusem soukromé firmy se vydali na cestu do Německa. Policie skupinu kontrolovala ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic. Iráčané, mezi kterými jsou i děti, strávili noc v hotelu v centru Ústí nad Labem. Ráno je pak policie převezla dodávkami na nedalekou služebnu. Řidiče, kteří Iráčany vezli, policie podezřívá z převaděčství.

"V případě řidičů byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice," doplnila Hyšplerová. Oba muže policie po výslechu propustila. Oba řidiči odjeli ve 14:30 minibusem ze služebny cizinecké policie. Kolem novinářů jen projeli.

Jedním ze zadržených řidičů byl i majitel brněnské dopravní společnosti František Pokorný. ČTK a Českému rozhlasu řekl, že cizince převážel na základě standardní objednávky do Německa. Zda mohou vycestovat, podle svých slov neřešil. "Když jste taxikář a někdo si vám sedne do auta a řekne, že chce jet do Vídně na letiště, budete po něm požadovat pas, vízum a takové věci? To jsou věci, které mě nezajímají. Já jsem přepravce a ti lidi potřebují přepravit z bodu A do bodu B za předem dohodnutou cenu," řekl Pokorný. O policejním vyšetřování mluvit nechtěl. "O tom teď nebudu mluvit, je tam něco otevřeného," dodal Pokorný.

Nechápeme jejich jednání

Skupina ve čtvrtek osobně na ministerstvu vnitra požádala o ukončení statusu azylanta. "Všem osobám byly vráceny cestovní doklady a vydán třídenní výjezdní příkaz. Iráčanům byla okamžitě nabídnuta pomoc ze strany Červeného kříže, kterou však odmítli," uvedla už dříve na webu ministerstva vnitra jeho mluvčí Lucie Nováková. To potvrdila vedoucí programového oddělení Červeného kříže Miroslava Jirůtková. "Řekli nám, že všechno je v pořádku, že žádnou asistenci ze strany Českého Červeného kříže nepotřebují. Na to samozřejmě mají právo, tím pádem byla akce ukončena," řekla Aktuálně.cz.

Iráčtí uprchlíci byli několik týdnů ubytovaní v Brně. Už v úterý Nadační fond Generace 21 oznámil, že pozastavil jejich stěhování do bytů připravených městem a soukromým dárcem. Důvodem zastavení přesunu bylo váhání uprchlíků, zda udělali dobře, že přijeli do České republiky.

"Ještě ve středu 13. dubna jsme s nimi seděli. Byla tady sociální pracovnice z Armády spásy. Vysvětlovala jim, jak fungují sociální dávky, kolik peněz mohou očekávat. Byl tady také výkonný ředitel Generace 21 Daniel Žingor a mluvil s nimi o tom, že není jednoduché se vzdát azylu. Možná tomu nevěřili. My nechápeme jejich jednání,“ řekl brněnský koordinátor Generace 21 Miroslav Makovička.

Pět uprchlíků zůstane v Německu

Vláda před týdnem program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. "I tento příklad ukazuje, že zastavit projekt Nadačního fondu Generace 21 byla správná věc," reagoval na vývoj ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy. Odjela do Německa. V pátek ministerstvo vnitra potvrdilo, že 20 z nich se vrátí do Česka. Zbylých pět zůstává zatím v Německu.

Logika ministra Milana Chovance je ohromující: když uprchlíci chtějí do Česka – špatně. Když chtějí z Česka – taky špatně. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 16 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy