Uprchlého podnikatele Vaškůje chytila policie ve Vídni

Domácí Domácí
3. 6. 2010 15:30
Vaškůj se vyhýbá trestu 7,5 roku za daňové úniky z devadesátých let
Roman Vaškůj na snímku z roku 2008
Roman Vaškůj na snímku z roku 2008 | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Policie ve Vídni ve středu odpoledne chytila uprchlého podnikatele Romana Vaškůje.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

"Mohu povrdit, že jsme ho zadrželi ve spolupráci se rakouskými policisty," řekla. Další podrobnosti neuvedla. O zatčení jako první informoval server idnes.cz.

"Mohu potvrdit, že podnikatel Vaškůj byl zatčen včera kolem poledne ve Vídni," uvedl pro Aktuálně.cz i Alexander Marakovits z rakouského Spolkového kriminálního úřadu.

Čeští policisté teď musí počkat na rozhodnutí rakouské justice, jestli Vaškůje vydá do Česka.

Vaškůj byl v České republice loni pravomocně odsouzen za danový únik na 7,5 roku vězení. V letech 1994 a 1995 totiž dovážel ze Slovenska motorovou naftu a benzin, ale vyhýbal se placení daní.

Letos v lednu soud rozhodl, že se Vaškůj společně s Petrem Šmiřákem skutečně pokusili korunní svědkyni v Čunkově kauze Marcelu Urbanovou ovlivnit.

V únoru 2007 ji navštívili a nabízeli jí mimo jiné dovolenou nebo práci pro jejího druha, když stáhne výpověď proti Čunkovi.

Bývalý vicepremiér byl obviněn z převzetí půlmilionového úplatku v roce 2002.

Těsně před sdělením obžaloby do případu zasáhla Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká a jí pověřený státní zástupce stíhání Čunka zastavil s tím, že se čin nestal.

Advokát Michael Bartončík, který Vaškůje zastupoval, řekl Aktuálně.cz , že se svým klientem není už několik měsíců v žádném kontaktu, ani elektronickém. Proto prý nemůže potvrdit, zda byl Vaškůj zadržen, nebo sdělit, kde se celou dobu pohyboval.

Bartončík říká, že nyní předává Vaškůjovo zastupování kolegyni.  Kdyby byl však požádán, aby se jeho zastupování znovu ujal, nevylučuje, že by mu vyhověl.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy