Úplné zatmění Měsíce se nad Českem ukáže příští pondělí, vzácně spolu se superúplňkem

ČTK ČTK
22. 9. 2015 14:17
Po čtyřech letech se nad Českem opět ukáže vzácné úplné zatmění Měsíce. Zabarvovat se začne Měsíc před třetí hodinou ranní, k úplnému zatmění pak dojde ve 04:11 SELČ. O půl hodiny dříve nastane i superúplněk. Ke kombinaci obou jevů došlo naposledy před 33 lety.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Hanzlers Warped Visions / Foter / CC BY

Praha - Na vzácný úkaz se mohou pozorovatelé těšit na státní svátek 28. září. Měsíc bude mít tentokrát netradiční naoranžovělé až narudlé zabarvení. Fáze úplného zatmění potrvá podle astronomů jednu hodinu a 12 minut a pro pozorovatele bude viditelná téměř celá.

Astronomický jev, při kterém se měsíční kotouč úplně noří do stínu planety Země, mohou lidé spatřit přibližně jednou za tři roky. Podle Astronomického ústavu Akademie věd dojde k dalšímu takovému úkazu v roce 2018.

Kromě zatmění nastane před rozbřeskem i takzvaný superúplňek, největší úplněk v tomto roce.

Zatmění začne ve 2:50

Zabarvovat se začne Měsíc zhruba okolo 02:50 hodin středoevropského letního času (SELČ), kdy na levém horním okraji bude měsíční disk tmavnout při sílící polostínové fázi zatmění. Částečné zatmění nastane o 17 minut později.

Úplňkový Měsíc najdou pozorovatelé 32° nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Ryb. Měsíc bude přibližně hodinu pozvolna vstupovat do zemského stínu, úplného zatmění se lidé dočkají ve 04:11:10 SELČ, maximálního pak ve 04:47:08 SELČ.

Unikátní narudlý nádech získává Měsíc právě jen při úplném zatmění. "Na měsíční kotouč i v době úplného zatmění dopadne světlo a to má právě barvu východu nebo západu slunce, která je typicky načervenalá," řekl mluvčí ústavu Pavel Suchan.

Veřejná pozorování chystají hvězdárny po celé republice. Výjimečně se v noci otevřou planetária v Ostravě, Jihlavě nebo ve středočeském Ondřejově.

Bude i superúplněk

Kromě zatmění mohou lidé pozorovat také superúplněk, který je u nás viditelný zhruba jednou ročně. Právě 28. září ve 03:47 SELČ projde podle astronomů Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi.

Oproti nejmenšímu úplňku je "superúplňek" na nebi úhlově o přibližně 15 procent větší. Dojem obrovského Měsíce u obzoru je ale optický klam.

Vzácná kombinace přitahuje spekulace

Oba jevy - zatmění Měsíce a superúplňku - nastávají společně jen vzácně, naposledy k tomu došlo v roce 1982.

Laici v poslední době označují zatmělý Měsíc jako krvavý v souvislosti se spekulacemi o údajném konci světa. Další spekulace hovoří o tom, že by měl do Země narazit velký asteroid.

"Ani jedno samozřejmě nenastane. Přesto tomu hodně lidí podléhá a nejenže se tomu nezasmějí, ale bojí se a telefonují k nám," dodal Suchan.

 

Právě se děje

Další zprávy