ÚOOZ zatýkala na různých místech. Mířila na solárníky, v síti údajně uvízl i exministr Langer

Domácí Domácí
Aktualizováno 13. 10. 2015 11:27
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) spustil v úterý ráno rozsáhlý zátah na několika místech republiky. Zátah se týkal podezření z korupce. Policie zadržela hned několik lidí a akce údajně mířila i mezi politiky. "Případ dozoruje naše vrchní státní zastupitelství. Jediné, co k tomu můžu v tuto chvíli říct, že se případ netýká pražské politiky," řekl Aktuálně.cz Ivo Ištvan. Podle informací České televize se zátah týkal solárních elektráren.
Ivan Langer
Ivan Langer | Foto: Vojtěch Marek

Praha, Olomouc - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) spustil v úterý ráno rozsáhlý zátah na několika místech republiky. Podle mluvčího úřadu Pavla Hantáka se případ týká zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení. Zabývají se jím podle něj už řadu měsíců. "Jednotlivé úkony trestního řízení probíhají od rána v Olomouckém kraji a v Praze," uvedl Hanták.

Policie zadržela řadu lidí a akce údajně míří i mezi politiky. "V současné době je zadržena, předvedena či vyzvána k podání vysvětlení celá řada osob, které mohou ve věci poskytnout detektivům cenné informace. Ke konkrétním osobám či jejich počtu se nebudeme nijak blíže vyjadřovat. O konkrétních číslech budeme informovat až v souvislosti se zahájením trestního stíhání," doplnil později Hanták.

"Případ dozoruje naše vrchní státní zastupitelství. Jediné, co k tomu můžu v tuto chvíli říct, že se případ netýká pražské politiky," řekl Aktuálně.cz Ivo Ištvan. Zdůraznil ještě, že případ nijak nesouvisí ani nenavazuje na dva roky starý zátah na Úřadu vlády. Bližší informace ale zatím odmítl uvést.

Policisté byli například na krajském úřadě Olomouckého kraje. "Musím vám říct pouze bez komentáře. Bohužel ani žádné informace nemám, nikdo nám je neposkytl. Pokud chcete něco vědět podrobněji, obraťte se na policii," nedokázala krajská mluvčí Kamila Navrátilová deníku Aktuálně.cz říct, na jaký odbor detektivové přišli a co si případně odnesli.

Jednu firmu zastupoval Langer, spekuluje se o zadržení

Česká televize uvedla, že se zátah týká solárních elektráren, konkrétně elektrárny v Ševětíně. O ni se policie zajímá již dlouhodobě. Podle ČT byli policisté i v olomoucké advokátní kanceláři Ivana Langera. Ta zastupovala jednu z firem, které se podílely na stavbě zmíněné elektrárny.

Sám Langer telefony nebere, podle serveru Novinky.cz jej policie zadržela spolu s olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým.

"Tuto informaci vůbec nemůžu komentovat. Jakmile skončíme s realizací, oznámíme počty zadržených a obviněných," řekl mluvčí úřadu Hanták. Žalobce Ištvan na otázku, jestli jde o Langera a Kyselého, odpověděl prostřednictvím SMS: "Žádná jména nemůžeme komentovat."

Při zátahu údajně asistovala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Její mluvčí Radka Sandorová ale případ odmítla jakkoli komentovat. "Žádné trestní řízení nebudeme komentovat," uvedla.

ERÚ našel pochybení při udělení licence

Na nestandardní udělení licence pro ševětínskou elektrárnu upozornil před dvěma lety i Energetický regulační úřad. "Stejně jako u dalších jsme zde našli pochybení při udělení licence,“ řekl Chvojka, ale detaily už nebyl schopen říct. O současném zásahu policie, a čeho přesně se týká, není prý informován.

To, že se policie o ševětínskou solární elektrárnu zajímá, potvrdil i mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Policii jsme opakovaně poskytovali součinnost a několikrát jim předávali materiály, které si vyžádali," řekl Kříž s tím, že zájem policie se netýkal jen Ševětína, ale i dalších solárních elektráren ČEZ.

Týdeník Respekt přitom právě minulý týden uvedl, že policie kvůli ševětínské elektrárně připravuje zásah. Zajímá se o ni především kvůli okolnostem, za nichž ČEZ jeden z největších solárních parků v zemi před pěti lety koupil. Zaplatil za něj totiž výrazně víc, než byla jeho skutečná cena. A zjišťuje i to, kam šel uvedený rozdíl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy