Univerzity se chystají na zlomový rok 2019, Karlova univerzita letos nabídne íránistiku i romistiku

Tomáš Klézl
10. 2. 2018 22:09
Velká část vysokých škol se připravuje na nový systém institucionálních akreditací, jehož zavedení určila předloňská novela vysokoškolského zákona na rok 2019. Na jejím základě si univerzity budou moci obory samostatně upravovat a rozhodovat o jejich vzniku a zrušení.
Univerzita Karlova. Ilustrační foto.
Univerzita Karlova. Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - O udělení pravomoci musí školy požádat Národní akreditační úřad, který na jaře roku 2016 nahradil Akreditační komisi. První žádost odevzdala v říjnu Univerzita Karlova, během zimy ji následovala například Masarykova univerzita nebo Univerzita Pardubice. O udělování akreditací se bude rozhodovat v průběhu roku 2018.

Novela znamená velkou změnu ve strukturách škol, univerzity se proto zavádění nových oborů pro rok 2018/19 zpravidla zdržují. "Žádnou zásadní změnu v nabídce nemáme. V tuto chvíli čekáme na udělení akreditace, pak budeme měnit celkovou strukturu," uvedla ředitelka pro komunikaci Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Z oborů se stanou programy

Právě brněnská Masarykova univerzita připravuje na základě nového systému například novou formu dvouoborového studia, kde si budou studenti moci zvolit hlavní a vedlejší obor. Druhá největší vysoká škola v Česku si slibuje, že tato změna pomůže zejména studentům, kteří při nástupu nejsou zcela rozhodnutí, co chtějí studovat.

Podobné plány má i Univerzita Karlova. "Změna bude i terminologická, z oborů se stanou programy," řekl Daniel Soukup, vedoucí oddělení přijímacího řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. "Některé obory se sdruží. Uchazeč se od roku 2019 nebude hlásit na obory turkologii, arabistiku a tak dále, ale na program blízkovýchodní studia. Tam si poté vybere specializaci," přiblížil blížící se změny Soukup. Další nové vzniklé programy budou například asijská studia nebo obecná lingvistika.

Na novinky se mohou v příštích letech těšit i zájemci o studium na menších školách. FAMU pro akademický ročník 2019/20 představí nový obor herní design, na další rok plánuje Univerzita Pardubice zavedení několika oborů leteckých profesí.

Romistika nebo turkologie

Jednou z mála institucí, kterou letos čekají změny, je Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Do katalogu se vrátí několik oborů, které se otevírají pouze jednou za pár let. "Z těch bakalářských je letos jedinečná šance se přihlásit například na indonesistiku, íránistiku, tibetanistiku nebo romistiku," řekl Soukup. Po dlouhé době se také otevře magisterské studium turkologie nebo nizozemského jazyka a literatury.

Šanci přilákat nové studenty má zejména romistika. Podle univerzity jde o jediný obor zaměřený na jazyk, dějiny, umění a kulturu Romů v Evropě. "Některé vysoké školy u nás i ve světě nabízejí základní jazykový kurz nebo úvod do romských reálií, případně hojně čerpají z romistických výzkumů v rámci výuky svých předmětů. Na romistice v Praze se ale studenti naučí romštinu dokonale," vysvětlila v tiskové zprávě vedoucí oboru Helena Sadílková.

 

Právě se děje

Další zprávy