Univerzita vyzrála na firmy, ušetřila 600 milionů korun

Tomáš Fránek
9. 7. 2007 16:30
Odmítla předražené služby, vypsala novou soutěž
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně.
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Masarykova univerzita ušetřila stamilióny na stavbě části univerzitního kampusu. Odmítla předražené nabídky, které jí poslaly čtyři stavební společnosti a místo toho vypsala šest nových výběrových řízení tak, aby se do nich mohly přihlásit i menší firmy.

"Po sečtení vítězných nabídek se cena za stavbu závěrečných fází snížila na 1,750 miliardy korun, což je téměř o 600 milionů korun méně, než byla původní nejnižší nabídková cena," uvedl rektor univerzity Petr Fiala.

Jde o jednu z největších stavebních zakázek za poslední dobu v Česku.

Ušetřených 600 milionů

Rektor řekl, že výsledek nového výběrového řízení jen potvrdil obavy, že původní nabídky jsou nepřiměřeně vysoké.

S postupem univerzity souhlasilo jak ministerstvo školství, tak Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Takzvaná žlutá a zelená etapa kampsu, o niž jde, zahrnuje výstavbu 9 objektů, jež budou sloužit pro potřeby lékařské fakulty, přírodovědecké fakulty a fakulty sportovních studií.

Vznikne výukové centrum, pavilony s výzkumnými, administrativními i výukovými pracovišti, budova děkanátů, sportovní haly a technická infrastruktura.

Univerzitní kampus se začal stavět v roce 2004. V areálu již stojí čtyři pavilony Integrovaných laboratoří biomedicínských technologií. V září tohoto roku přibude dalších devět pavilonů, informační centrum a vstupní hala.

Náklady na stavbu celého univerzitního městečka pro pět tisíc studentů a pět set vysokoškolských pracovníků přesáhnou pět miliard korun. Většinu peněz získala škola díky úvěru od Evropské investiční banky.

Neobvyklý postup

Postup univerzity, která kvůli předraženým nabídkám zrušila původní soutěž, je v Česku neobvyklý.

Kvůli tomu, že nabídky byly předražené, byla zrušena třeba soutěž na rekonstrukce části budov ve Vojenské nemocnici v Olomouci. Tam šlo ale o zakázku za devadesát pět milionů korun.

Stavební zakázky tak jsou spíše rušeny kvůli nedostatku peněz, administrativním důvodům nebo proto, že jsou ze soutěže vyloučeni všichni uchazeči.

To, že v případě kampusu jde o velkou zakázku, dokládají také údaje Českého statistického úřadu. Podle nich průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky v Česku činila 3,4 milionu korun.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy