reklama
 
 

Unikátní spor: Bohemians u soudu bojují o své jméno

24. 3. 2009 19:35
Městský soud v Praze začal rozhodovat, kdo je "pravá" Bohemka

Praha - Kdo má právo hrát fotbal s nápisem Bohemians na dresu? Odpověď na tuto otázku musí dát pražský městský soud, který dnes začal řešit sporu dvou "bohemek" o název klubu, pod kterým se fotbal v pražských Vršovicích začal hrát už v roce 1927.

Bohemians 1905 a družstvo fanoušků klubu žalují FK Bohemians Praha (bývalý Střížkov), aby nevystupoval na fotbalovém trhu pod názvem Bohemians. Obě instituce - klub i fanoušci - chtějí po někdejším Střížkovu po 200 tisících korunách jako zadostiučinění.

To ovšem nejsou jediné peníze, o které ve sporu jde. Klub Bohemians 1905 chce získat i všechny příjmy, které "Střížkov" získal pod jménem Bohemians.

"Je to bezdůvodné obohacení. Žádáme jeho vydání," řekl soudu právník klubu Pavel Fráňa. Kolik přesně Bohemians 1905 chtějí? "To zatím neumíme říct. Vyčíslíme to až na základě smluv a příjmů, které Bohemians Praha doloží soudu, například smluv se sponzory," uvedl Fráňa.

Fanoušci: Jen na Bohemians parazitují

Podle právního zástupce fanoušků druholigového klubu Jiřího Dienstbiera Střížkov na jméně slavného klubu parazituje. "Předstírali nástupnictví, aby z toho finančně těžili. Žádní historická vazba tam není."

Bohemians Praha oponují, že název začali v roce 2005 používat jako první.

"Dohodli se na užívaní ochranné známky s Tělovýchovnou jednotou Bohemians Praha," řekl právník střížkovské Bohemky Petr Dětka s tím, že Bohemians Praha byla i kolektivním členem jednoty.

TJ Bohemians Praha ale říká něco jiného. "Střížkovu jsme ochrannou známku propůjčili v roce 2005 fakticky na rok a půl. Když jsme je později žádali, aby již název nepoužívali, řekli nám, že občanské sdružení, se kterým jsme jednali, už fotbal neprovozuje. Do fungování nové akciové společnosti jsme už neměli co mluvit," vysvětluje generální sekretář jednoty Richard Šach.

"Je pravda, že Střížkov se chtěl stát kolektivním členem naší jednoty, ale to neprošlo na hlasování valné hromady. Nikdy tak členem nebyl," dodává Šach.

Soud se potáhne

Soud o jméno Bohemians se pravděpodobně protáhne. Situaci zkomplikoval fakt, že prvoligovou klub Bohemians Praha už nyní neprovozuje původní občanské sdružení Fotbalový klub Bohemians Praha, ale stejnojmenná akciová společnost. Soud tak musí rozšířit jednání o dalšího účastníka.

Celý spor o Bohemians začal v roce 2005, kdy původní klub kvůli desítkám miliónů dluhů téměř zanikl. Jméno pak převzal nejprve klub ze Střížkova. Poté tradici fotbalu ve Vršovicích obnovili fanoušci a vznikl klub Bohemians 1905.

Tento klub dostal práva na hráče i hraní soutěží a stal se členem Českomoravského fotbalového svazu. Právě práva na asi tři sta hráčů ale byla nedávno vrácena zpět do konkurzní podstaty po původním klubu. O tom, jestli patří Bohemians 1905, bude opět rozhodovat soud.

autor: Veronika Lehovcová Suchá | 24. 3. 2009 19:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama