Unikátní série: Jak Česko nechává ničit své památky

Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
22. 12. 2013 11:25
Projděte si fotogalerie, které dokumentují havarijní stav cenných památek Česka

Stovky kulturních památek po celém Česku jsou v havarijním stavu - zatéká do nich, mají propadlé stropy nebo narušenou statiku. Internetový seznam Národního památkového ústavu nejohroženějších památek v současnosti obsahuje více než 830 položek. Při svém spuštění v roce 2008 čítal seznam na 600 nemovitostí. Jsou mezi nimi zámky, zemědělské usedlosti, kostely, budovy far, kaple, kláštery či zříceniny hradů. Začali jsme mapovat stav našeho kulturního dědictví v jednotlivých krajích. Podívejte se na osudy vybraných památek, alespoň dokud tu ještě jsou.

Jihočeský kraj

Je to kraj na památné ruiny nepříliš bohatý. Národní památkový ústav jich tu eviduje padesát jedna.

Liberecký kraj

Ač rozlohou nevelký, je Liberecký kraj na zdevastované kulturní dědictví bohatý. Národní památkový ústav tu eviduje čtyřicet tři těch nejohroženějších.

Plzeňský kraj

Pokračujeme ve spanilé jízdě po zemích Koruny české a navštěvujeme nemovité kulturní památky, které Národní památkový úřad označil jako nejohroženější. V Plzeňském kraji jich je osmdesát sedm.

Praha

Praha jen tím, že stojí, vydělává miliardy. Naši předci nám zanechali dědictví, na které se jezdí dívat turisté z celého světa. Máme zákony, které památky chrání, a úředníky, kteří o ně pečují. Ne vždy se to daří. Národní památkový ústav upozorňuje i na nejohroženější nemovité památky. V Praze jich eviduje asi padesát.

Ústecký kraj

Když odložíte návštěvu Karlštejna až na důchod, je velká šance, že o nic nepřijdete. Ze zámku v Polákách u Kadaně už ale nemusí zůstat nic. Státní památkový ústav eviduje na svém webu 835 nemovitých kulturních památek, kterým hrozí bezprostřední zánik. Nejvíce z nich (176) je v Ústeckém kraji. Je nejvyšší čas je navštívit.

Vysočina

Ze stovek nemovitých kulturních památek v největším ohrožení jich Národní památkový ústav našel ze všech krajů nejméně na Vysočině. Mají tu takových jen dvacet tři, ale některé stojí za to. Pojďte se podívat na renesanční most, než ho zasypou domovním odpadem z Velkého Meziříčí. Vstupte do panství Červená Řečice, které je po pěti stech letech poprvé otevřené veřejnosti.

Zlínský kraj

Cesta po ohrožených památkách Česka, jak je označil Státní památkový ústav, pokračuje na Moravu, do Zlínského kraje. Spadlé kostely tu nenajdete. Hanáci, Valaši či Laši jsou se svou zemí po staletí srostlí. Jak pečují o dědictví svých předků, se podívejte tu.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy