Unikát: Státní firma tratila stamiliony, šéfy čeká soud

Sabina Slonková
9. 6. 2010 8:06
Prokurátor sepisuje obžalobu na bývalé vedení strategické státní firmy Čepro
Čepro mimo jiné schraňuje v obřích zásobnících ropu pro případ krize
Čepro mimo jiné schraňuje v obřích zásobnících ropu pro případ krize | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V posledním desetiletí je to naprostá výjimka: vyšetřující úřady posílají před soud manažery státní společnosti, kteří jsou obviněni za špatné spravování veřejného majetku.

Jde o bývalé šéfy strategického podniku Čepro, který pro stát mimo jiné schraňuje ropu a benzín pro případ krize. Jeho někdejší ředitel Tomáš Kadlec a obchodní náměstek Alexander Houška se budou před soudem zpovídat z porušování povinností při správě cizího majetku.

Policie a žalobce mají za to, že jim u soudu prokáží škodu 200 milionů korun na nevýhodných transakcích.

Obžaloba do konce června

Policisté v minulých dnech podle informací Aktuálně.cz ukončili půlroční vyšetřování a spis předali prokurátorovi s návrhem na obžalobu Kadlece a Houšky. Státní zástupce jejich návrh akceptoval a začal sepisovat obžalobu, která má být hotova do konce června.

"Máte správné informace, ale to je vše, co vám k tomu můžeme sdělit. U tohoto případu platí, že se nebudeme k ničemu dalšímu vyjadřovat," uvedla mluvčí vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Ze zjištění Aktuálně.cz vyplývá, že vyšetřování případu provázely nebývale silné zákulisní tlaky. Policie dokonce původně celou kauzu tajila, což byla zřejmě cílená taktika. Čepro vždy platilo za firmu úzce spojenou s politikou a lobbisty.

Například někdejší zpravodajský důstojník a šéf Čepra Kadlec byl chráněncem sociální demokracie v éře Stanislava Grosse. Podezření, že politické strany ze státní společnosti skrytě financují své aktivity, se nicméně dosud neprokázalo.

Co je Čepro

ČEPRO
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

  • Strategická firma stoprocentně ovládaná státem
  • Schraňuje státní hmotné rezervy pro případ krize
  • Roční obrat je přes 50 miliard korun
  • Politici se v ní snaží roky uplatňovat vliv
  • V minulosti čelila pokusům o vyvedení milard
  • Policie útoky připsala uprchlíkovi Radovanu Krejčířovi
     

Rozkrádání eráru se netrestá

Bez ohledu na rozsudek je příběh Kadlece a Houšky už dnes unikátní. Poslední roky totiž ukázaly, že stát "rozkrádání" svého majetku nejenže nijak netrestá, ale ani se o to nepokouší.

Veškeré dosavadní případy nevýhodných obchodů a podezřelých transakcích ve státních firmách jako jsou kromě Čepra například Správa státních hmotných rezerv či státní dráhy, policie a žalobci smetli ze stolu dřív, než případ mohl skončit u soudu. Škody přitom dosahují obřích rozměrů, jen ty prokazatelné a nezpochybnitelné jsou v řádech stamilionů.

Tyto poměry v minulosti rozezlily šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala, jehož lidé na případy krádeží z eráru opakovaně bezvýsledně upozornili. Dohnal rozzlobeně prohlásil, že zjevně nemá smysl nic podobného vyšetřovat a v další nadsázce konstatoval, že roli členů dozorčích rad by mohly ve státních firmách převzít cvičené opice.

To samé cvičené zvíře by podle něj mohlo nahradit při vyšetřování poklesků státních úředníků policii. "Výsledek by mohl být zase stejný ve formě připravených a unifikovaných dopisů, že nikdo nic trestného nespáchal," dodal Dohnal.

Politici před volbami slibovali, že dosavadní zajetou praxi změní: ODS například navrhovala vyšší tresty pro provinilé manažery státních podniků a úředníky. Nakolik se to nakonec promítne v koaliční smlouvě připravované s TOP 09 a VV ale ještě není jasné. Byť i obě menší strany volají po přísnějším metru na vyslance státu v podnicích podobných Čepru.

Jde o spekulace s ropou

Příběh manažerů Čepra je přitom jednoduchý a kdyby ho měl zájem někdo vyšetřovat v minulosti, mohl být případ uzavřen už před pěti lety. Z té doby totiž pocházejí první informace o spekulativních obchodech s pohonnými látkami ze zásobníků Čepra, které byly pro stát podle žalobce a policie nevýhodné. 

Zjednodušeně řečeno jde o to, že státní firma benzín a ropu levně prodávala a draze zpátky nakupovala.

Podezření vůči někdejším manažerům Čepra posiluje skutečnost, že většina obchodů se uskutečnila s firmou úzce napojenou na Kadlecovo vedení firmy. Jde o společnost Czech Energospace, kterou řídí bývalý zaměstnanec Čepra Pavel Zídek.

Obě strany přitom pojí víc než jen smlouvy či Zídkovo angažmá v Čepru. Podnikatel se dobře znal se stíhaným obchodním šéfem Čepra Houškou, mimo jiné spolu kdysi působili v jeho firmě Qris.

"Ten případ je z našeho pohledu jasný. Věříme si," uvedl zdroj detailně obeznámený s vyšetřováním.

Sám Tomáš Kadlec ani Alexander Houška své obvinění nekomentovali. Již dříve ale prohlašovali, že se v Čepru nikdy nedopustili ničeho nezákonného. Svou vinu odmítali podle informací Aktuálně.cz i během vyšetřování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy