Evropská komise dá téměř 9 miliard korun na modernizaci českých železnic a silnic

ČTK ČTK
21. 10. 2015 19:06
Evropská komise schválila čtyři velké projekty na zlepšení dopravní infrastruktury v České republice, na které přispěje celkem 324,2 milionu eur (8,8 miliardy Kč) z Fondu soudržnosti a z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Zrenovovat se má například železniční trať Tábor-Sudoměřice u Tábora, která je součástí modernizované trasy z Prahy na rakouské hranice v Dolním Dvořišti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brusel - Celkem 324,2 milionu eur vyčlenila Evropská komise na zkvalitnění české infrastruktury.

Podle komisařky pro regionální politiku Coriny Cretuové projekty "pomůžou zlepšit dopravní obslužnost, zrychlí cestování a zvýší jeho bezpečnost a zároveň propojí Českou republiku s celoevropskými dopravními sítěmi".

Renovace se týká železniční tratě Tábor-Sudoměřice u Tábora v rámci plánované modernizace celé trasy z Prahy na rakouské hranice v Dolním Dvořišti, která je součástí transevropské dopravní sítě (TEN-T). Na nové trati, na kterou EU přispěje částkou takřka 46,5 milionu eur, budou moci vlaky dosahovat rychlosti až 160 kilometrů v hodině.

Zbývající tři projekty se týkají silniční infrastruktury. V úseku Semetín-Bystřička v okrese Vsetín byla původní dvouproudová okresní silnice nahrazena čtyřproudovou rychlostní komunikací, díky čemuž se zvýšila přepravní kapacita. Tady činí příspěvek EU 37,6 milionu eur.

Unie pomáhá i s výstavbou nového dvouproudového obchvatu jižně od Kolína, a to více než 83 miliony eur. Posledním z projektů je přeložka silnice Opava-Ostrava s cílem snížit hustotu provozu a zvýšit bezpečnost silniční dopravy v této oblasti. Příspěvek EU tu dosahuje více než 157 milionů eur.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Bohemians se utkají s Pardubicemi v sobotu a s Jabloncem v úterý

Odložený duel 9. kola první fotbalové ligy mezi Jabloncem a Bohemians 1905 se odehraje v úterý 8. prosince od 17:00. Zápas 10. kola proti Pardubicím pak Pražané nesehrají tento pátek, ale o den později od 14:00. Informovala o tom Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu.

Další zprávy