Evropská komise dá téměř 9 miliard korun na modernizaci českých železnic a silnic

ČTK ČTK
21. 10. 2015 19:06
Evropská komise schválila čtyři velké projekty na zlepšení dopravní infrastruktury v České republice, na které přispěje celkem 324,2 milionu eur (8,8 miliardy Kč) z Fondu soudržnosti a z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Zrenovovat se má například železniční trať Tábor-Sudoměřice u Tábora, která je součástí modernizované trasy z Prahy na rakouské hranice v Dolním Dvořišti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brusel - Celkem 324,2 milionu eur vyčlenila Evropská komise na zkvalitnění české infrastruktury.

Podle komisařky pro regionální politiku Coriny Cretuové projekty "pomůžou zlepšit dopravní obslužnost, zrychlí cestování a zvýší jeho bezpečnost a zároveň propojí Českou republiku s celoevropskými dopravními sítěmi".

Renovace se týká železniční tratě Tábor-Sudoměřice u Tábora v rámci plánované modernizace celé trasy z Prahy na rakouské hranice v Dolním Dvořišti, která je součástí transevropské dopravní sítě (TEN-T). Na nové trati, na kterou EU přispěje částkou takřka 46,5 milionu eur, budou moci vlaky dosahovat rychlosti až 160 kilometrů v hodině.

Zbývající tři projekty se týkají silniční infrastruktury. V úseku Semetín-Bystřička v okrese Vsetín byla původní dvouproudová okresní silnice nahrazena čtyřproudovou rychlostní komunikací, díky čemuž se zvýšila přepravní kapacita. Tady činí příspěvek EU 37,6 milionu eur.

Unie pomáhá i s výstavbou nového dvouproudového obchvatu jižně od Kolína, a to více než 83 miliony eur. Posledním z projektů je přeložka silnice Opava-Ostrava s cílem snížit hustotu provozu a zvýšit bezpečnost silniční dopravy v této oblasti. Příspěvek EU tu dosahuje více než 157 milionů eur.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy