Unie obhájců kritizuje návrh zákona o státním zastupitelství

ČTK ČTK
26. 5. 2015 16:35
Unie se obává, že zákon povede k soustředění moci na Nejvyšším státním zastupitelství.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Spolek Unie obhájců ČR zveřejnil výhrady, které má k navrhovanému zákonu o státním zastupitelství. Ve svém stanovisku Unie uvedla, že zákon nepodporuje jako celek a nedoporučuje jeho přijetí.

Vadí jí mimo jiné údajná přílišná koncentrace moci u Nejvyššího státního zastupitelství, navrhované zřízení "speciálu" pro závažnou majetkovou a hospodářskou činnost či to, že zákon výrazněji nezpřísňuje kárnou odpovědnost žalobců.

Nová úprava systému státního zastupitelství, kterou navrhuje ministerstvo spravedlnosti, není podle unie nutná.

"Předkladatel řadu tvrzení o nutnosti nové právní úpravy nedokládá odpovídajícími argumenty, není s to odůvodnit nutnost změny oproti stávající úpravě. Za takové situace nelze návrh podpořit," uvedla unie.

Pozastavila se také nad tím, proč návrh označuje státní zastupitelství za justiční orgán, když je podle Ústavy součástí moci výkonné.

Široká působnost "speciálu"

Z konkrétních ustanovení se unii nelíbí rušení vrchních státních zastupitelství, které bude podle ní znamenat přílišné soustředění moci na Nejvyšším státním zastupitelství a v rukou nejvyššího státního zástupce.

Kritizuje také navrhovaný "speciál", a to pro příliš široké vymezení jeho působnosti i pro možnost libovolně si pod sebe stáhnout určitý případ či se ho naopak libovolně zbavit.

Unie je zklamaná také tím, že návrh prý přes proklamované zvýšení odpovědnosti státních zástupců v tomto ohledu nepřináší žádné zásadní změny.

"Státní zástupci zůstanou nadále neodpovědní za podávání zcela zjevně nesmyslných obžalob, za postupy, který jsou v rozporu s právními předpisy, a za újmu způsobenou nezákonnými trestními stíháními," tvrdí stanovisko.

Kritici upozornili také na to, že připravovaný nový trestní řád počítá s přesunutím těžiště trestního řízení před soud a zároveň s novým pojetím úlohy státního zástupce.

Unii založili bývalí obhájci Nečasové

"Za této situace se nezdá být rozumné konstruovat celý systém státního zastupitelství," napsala unie, podle níž by bylo vhodné počkat na konečnou podobu trestního řádu.

Unie obhájců je spolek, který před rokem založilo sedm advokátů, přičemž většina z nich byla zainteresována v kauzách kolem Jany Nečasové.

Kritizovali postupy státního zastupitelství ohledně trestního stíhání exposlanců ODS za údajné "trafiky", obvinění někdejšího policejního prezidenta Petra Lessyho či bývalého šéfa Vězeňské služby Luďka Kuly. Prezident unie Tomáš Sokol už dříve prohlásil, že státní zástupci ztratili sebereflexi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy