Unie je hrobem našich nadějí, prohlásila Le Penová v Praze

Simone Radičičová
Aktualizováno 6. 5. 2015 17:54
Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty podle očekávání ostře kritizovala politiku osmadvacítky.
Marine Le Penová.
Marine Le Penová. | Foto: Reuters

Praha - Na pražskou konferenci Mír a prosperita po EU přijela také šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.

Ještě než se ale ujala slova, přerušila ji skupinka mladých demonstrantů, kteří vykřikovali heslo "fascist out“ a v rukou drželi malé transparenty. Okamžitě je vyvedla ochranka. Část publika je podpořila, část je častovala nadávkami.

Poté se Le Penová ujala slova a poměrně často zmiňovala historické milníky z českých dějin - použila mimo jiné slova Tomáše Garrigua Masaryka či pasáže z knihy Proměna Franze Kafky.

Soustředila se především na kritiku současné podoby Unie. "EU je nebezpečný a utopistický projekt, který se změnil ve zlý sen," prohlásila Le Penová, která se staví proti současné podobě společenství.

Osmadvacítka podle ní potřebuje razantní změnu, a to takovou, aby měly hlavní slovo jednotlivé národní státy. "Národ je rámec, který je nejvíc účinný k tomu, aby mohl bránit kulturu, identitu a jazyk," domnívá se francouzská politička.

Neopomněla zmínit, že letos si Francie a Nizozemsko připomněly deset let od odmítnutí evropské ústavy. Unie má prý v současnosti vedení, které "zradilo vůli občanů". A to proto, že postupně zavedlo Lisabonskou smlouvu a další projekty, které z odmítnuté ústavy de facto vycházejí.

Evropští vůdci vyvolali exodus

Brusel podle Le Penové nyní musí řešit především krizi ve Středozemí, kde se v posledních týdnech utopily stovky běženců, nejčastěji ze Sýrie a dalších zemí Blízkého východu a Afriky.

"To je zodpovědnost, kterou nesou evropští vůdci. Oni zničili tyto země a vyvolali tento exodus. Stávají se komplici, a to tím, že je přivážejí na břehy Evropské unie," nebrala si servítky.

EU je hrobem našich nadějí. Euro ničí naše ekonomiky, zavádějí se absurdní předpisy.

"EU je hrobem našich nadějí. Euro ničí naše ekonomiky, zavádějí se absurdní předpisy."

Proto navrhuje jinou podobu Evropy, která má být založena na opravdové spolupráci mezi svobodnými státy. Jako pravý úspěch této spolupráce, s níž nemá prý EU nic společného, považuje projekt Airbusu či vesmírný projekt Ariane.

Podle Le Penové by měla vzniknout Evropa, v níž bude respektována svoboda, kde každý stát "bude mít svoji měnu a kulturu, za niž odpovídá".

V obdobném duchu probíhala i následná debata s účastníky konference. "Musíme převzít otěže národního povozu. Nyní nemůžeme rozhodovat o vlastní měně. Nemáme ani právo rozhodovat o tom, kdo může, přijede do naší země, a kdo v ní zůstane," míní.

Ještě před Le Penovou vystoupil poslanec Radim Fiala, který v úterý spolu s Tomiem Okamurou oznámil vystoupení z hnutí Úsvit a založení nového uskupení Svoboda a přímá demokracie. 

Také on se na adresu EU vyslovil kriticky. Podle něj lidé skutečnou svobodu vyměnili za "růžový obojek superstátu". Evropskou imigrační politiku pak označil za "šílenou".

Le Penová se sešla i s Václavem Klausem.
Le Penová se sešla i s Václavem Klausem. | Foto: Facebook

Na pivo s Klausem

Le Penová dorazila do Prahy již v úterý. Na její počest uspořádali organizátoři, tedy česká neparlamentní Občanská konzervativní strana, vedená Jiřím Janečkem, slavnostní večeři v restauraci v centru Prahy. Akce se vedle toho zúčastnil například Tomio Okamura.

Přítomným se svěřila, že je v Praze poprvé, nicméně se již podle svých slov hned na úvod své návštěvy stačila projít po Karlově mostě. Během večera se v restauraci zastavil také bývalý prezident Václav Klaus, který se s Le Penovou přivítal. Oba se pak vzdálili mimo oči pozvaných hostů. Le Penová se pak fotkami ze setkání "nad pivem" pochlubila například na svém facebookovém profilu.

"Nad EU musíme udělat kříž,“ upozornila s tím, že sama myšlenka spolupráce není špatná, je ale nutné, aby národní státy jednaly samy za sebe. Musíme zachránit Evropu, musíme odelitařit Evropu," uzavřela.

Na tiskové konferenci, která se konala v malé místnosti v Profesním domě na Malostranském náměstí, pak šéfka francouzských nacionalistů pak sdělila, že s Klausem hovořili zejména o budoucnosti Evropy. Podle svých slov Klausovi slíbila, že v budoucna napraví „velkou nespravedlnost“, že nebyl coby prezident ČR pozván do Francie.

Otec si může dělat co chce

Le Penové v Praze také musela čelit dotazům na zmíněné vztahy se svým otcem. "Můj otec je svobodný člověk, může si dělat, co chce,“ sdělila českým a francouzských novinářům.

Hovořilo se také o úvěru v objemu devíti milionů eur, který Národní frontě poskytla První česko-ruská banka. Spekulovalo se, že tato částka je pouze první splátkou úvěru, jehož celková výše podle francouzského investigativního serveru Mediapart může dosáhnout až na 40 milionů eur.

Odmítla, že by za její návštěvou stála právě tento úvěr. Podle jejíchslov nyní už s bankou žádné kontakty neudržuje. "Nemáme žádný jiný důvod se nyní stýkat s touto bankou než ohledně splátky tohoto úvěru," tvrdila šéfka francouzských populistů.

Na otázku, jak by chtěla nastartovat ekonomické oživení ve Francii, která se potýká s nízkým růstem a rekordní nezaměstnaností, Le Penová odpověděla, že její strana podporuje volný obchod.

"Avšak stát musí bý schopný jednat, a proto potřebuje vlastní měnu. Jsme tedy stoupenci hospodářského patriotismu, a to stejně jako třeba Brazílie, USA nebo Čína. Chceme odstranit také nekalou zahraniční konkurenci, a potom zavést 'inteligentní' celní poplatky". A nejen to. "Podporujeme takový strategický stát, který je schopný zasáhnout, v případě kdy jsou ve hře strategicky významné podniky," dodala.

Padla také otázka na ruskou anexi Krymu. "Vláda, která vlastně vzešla z puče na Ukrajině, vyhrožovala, že zaútočí na základní právě krymských obyvatel. A právě to ospravedlnilo zorganizování referenda," domnívá se Le Penová.

Poté se debata stočila na další téma, a sice přistěhovalectví. Může se Evropa, a potažmo Francie obejít bez přistěhovalců? "Ano, může. Nepatří to do naší vize. Míra nezaměstnanosti dlouhá léta nebyla tak vysoká, potýkáme se chudobou, máme deficit sociálně systému. V současné době nemáme migrantům co nabídnout. Pokud ovšem nechtějí pracovat jako nějaká námezní síla nebo jako otroci někde v kuchyni a být vykořisťováni," zopakovala svůj odmítavý postoj k jednom z nejdůležitějších témat současné EU.

 

Právě se děje

Další zprávy