Propuštění Češi jsou po návratu z Libanonu v péči lékařů, pak je policie začne vyslýchat

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2016 11:57
Pětice propuštěných Čechů, která ve čtvrtek přiletěla z Libanonu je stále v nemocnici pod lékařským dohledem. Policie muže zatím nevyslechla. Výslechy by mohly začít možná v průběhu pátku. Pětice mužů je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Mluvčí nemocnice Jitka Zinke však tuto informaci nepotvrdila. Když se unesení čeští občané vraceli vládním speciálem zpět do země, byl z vazební věznice propuštěn Libanonec Alí Fajád, o jehož vydání žádaly USA. Martin Stropnický v rozhovoru s HN uvedl, že podmínkou propuštění Čechů v Libanonu bylo, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů ze Spojených států.
Propuštění Češi jsou po návratu z Libanonu stále v péči lékařů.
Propuštění Češi jsou po návratu z Libanonu stále v péči lékařů. | Foto: Policie

Praha - Pět unesených Čechů je po čtvrtečním návratu z Libanonu stále pod dohledem lékařů. Zatím nebyli vyslechnuti, jejich výslechy by se ale mohly uskutečnit v pátek nebo by alespoň mohly začít. Policie pokračuje v prověřování případu jejich únosu.

Pět Čechů, kteří zmizeli před půl rokem v Libanonu, se do země vrátilo ve čtvrtek odpoledne. Hned byli převezeni do nemocnice. "V současné době jsou stále pod dohledem lékařů a tato standardní a nutná procedura bude ještě nějakou dobu trvat," upřesnil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Pětice mužů je údajně v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Mluvčí nemocnice Jitka Zinke však tuto informaci nepotvrdila. "V této souvislosti nemám k dispozici žádné informace," napsala v textové zprávě.

Policisté dál pokračují v prověřování případu. "Předpokládám, že ještě v průběhu pátečního dne proběhnou či budou minimálně započaty úkony směřující k podání vysvětlení všech pěti osob v této věci," doplnil Hanták. Bližší informace zatím policie nemůže uvést, protože je trestní řízení ve stadiu prověřování. Zatím tak nebyl nikdo obviněn.

Začíná vyšetřování

Bližší informace zatím policie nemůže uvést, protože je trestní řízení ve stadiu prověřování. Zatím tak nebyl nikdo obviněn. Český rozhlas uvedl, že někteří z Čechů mohou být podezřelí z toho, že si do Libanonu jeli pro peníze. Kriminalisté by proto mohli zjišťovat, jestli nešlo o korupci nebo jiný trestný čin.

Pro unesené muže do Libanonu letěl s policisty a zdravotníky také šéf ÚOOZ Robert Šlachta. V Libanonu byl s delegací ministerstva zahraničí i loni v srpnu, kdy se setkal s vyšetřovatelským týmem tamní policie.

Když se unesení čeští občané vraceli vládním speciálem zpět do země, byl z vazební věznice propuštěn Libanonec Alí Fajád, o jehož vydání žádaly USA. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) totiž nepovolil Fajádovo vydání do USA.

V médiích se již předtím spekulovalo, že Fajád byl za unesené Čechy vyměněn. Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru s HN uvedl, že podmínkou propuštění Čechů v Libanonu bylo, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA.

Pokud Česká republika musela přistoupit na nějakou dohodu, tak tam ti lidé vůbec neměli být, říká bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy