Unesené Češky mířily do Indie, chtěly procestovat Asii

Lucie Stuchlíková Tereza Šídlová, Lucie Stuchlíková
15. 3. 2013 15:03
Obě dívky studovaly vysokou školu a angažovaly se v sociální práci
Facebooková stránka na pomoc uneseným dívkám
Facebooková stránka na pomoc uneseným dívkám | Foto: FB

Praha - Cílem dvou českých dívek unesených v Pákistánu byla Indie. Pětadvacetileté studentky do ní chtěly kvůli úspoře peněz cestovat po zemi a nikoli letecky.

Až do Indie ale nedorazily. Ve středu je unesli neznámí ozbrojenci v provincii Balúčistán nedaleko hranic s Íránem.

"Oblastí projede ročně přes 200 Čechů. Dívky zachovaly všechna bezpečnostní opatření - jely s eskortou, měly zakryté vlasy. Tu situaci znaly a nepodcenily ji," popsal jejich cestu Michal Najman, který pomáhá zasaženým rodinám dívek.

Ty teď prosí veřejnost o podporu. Vznikla facebooková stránka Hanka a Tonča domů, chystá se i web.

Obě dívky studovaly psychologii a speciální pedagogiku na vysoké škole. Když se nedostaly na magisterské studium, začaly se obě angažovat v sociální práci. V Indii chtěly strávit zhruba dva měsíce, cestou chtěly poznávat i další země.

"Tonička je velmi prosociálně orientovaná. Pracuje na Lince bezpečí, jako dobrovolnice pracovala v Kladenském dobrovolnickém centru, kde za svou práci získala ocenění Křesadlo," popsal jednu z dívek Najman s tím, že zároveň studuje adiktologii a láká ji práce se závislými osobami.

Druhá z dívek se angažovala v tréninkových kavárnách pro mentálně postižené, jako je například Café Na půl cesty. "Stejně jako Tonička je velmi silně orientovaná na práci v pomáhajících profesích, jejím snem je stát se vězeňskou psycholožkou. Obě žijí, aby pomáhaly lidem," uvedl Najman.

Dívky jsou zkušené cestovatelky, které znají cizí jazyky. "Tonička již v Indii byla, byla i na Novém Zélandu, na Srí Lance atd. - vše si zařizovala sama. Hanka jela například do Černé Hory - cestovat po tamějších horách, poznat místní lidi, také po vlastní ose," dodal Najman.

Rodiny jsou v šoku

Rodiny unesených dívek se zatím vzpamatovávají ze šoku. Podle Najmana by jim pomohlo, kdyby jim lidé vyjádřili podporu.

"Kliknout na Líbí se mi je v tuto chvíli to nejvíce, co pro nás můžete udělat," řekl organizátor s tím, že další formy možné pomoci budou jasné podle toho, jak se bude situace vyvíjet.

Jak ve čtvrtek telefonicky sdělil zástupce českého zastupitelského úřadu, k únosu se zatím nikdo nepřihlásil, a není tak ani znám jeho motiv. Podobné incidenty jsou v oblasti ale poměrně časté a hlavním cílem pachatelů bývá výkupné.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Utah i díky 21 trojkám vyhrál v NBA pošesté za sebou

Basketbalisté Utahu porazili New Orleans 118:102 a natáhli v NBA aktuálně nejdelší vítěznou sérii na šest utkání. Po desáté výhře v sezoně vyrovnali bilanci losangeleských Clippers (10-4) na druhém místě Západní konference a dotírají na vedoucí tým soutěže Lakers, kteří mají oproti oběma pronásledovatelům na kontě o úspěch víc.

Výsledky NBA:

Denver - Oklahoma City 119:101, Utah - New Orleans 118:102.

Další zprávy