Umlátil kamaráda kvůli videohrám. Trest zní 14,5 let

ČTK ČTK
24. 8. 2010 16:50
Rozsudek potvrdil v úterý vrchní soud v Olomouci

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci dnes potvrdil Jiřímu Mládkovi z Ostravy trest 14,5 roku vězení za loňskou brutální vraždu kamaráda.

Jednadvacetiletý Mládek svého o tři roky staršího přítele ubil údajně proto, aby se zmocnil jeho PlayStationu a počítačových her. Podle pravomocného rozsudku si mladík trest odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Mládek svého nejlepšího kamaráda utloukl v noci na 30. září. Mladíci tehdy v bytě zavražděného hráli počítačovou hru a údajně i kouřili konopí.

Muž seděl na židli před počítačem a Mládek jej znenadání začal zezadu tlouct do hlavy. S útokem neskončil, ani když se napadený hroutil na zem. Neznámým předmětem, zřejmě soškou, mu zasadil nejméně 15 ran a způsobil zranění, kterým mladík na místě podlehl.

Z bytu pak Mládek zmizel se dvěma herními konzolemi, několika desítkami CD s počítačovými hrami, mobilem a peněženkou zavražděného. Věci se později našly v místě, kde Mládek bydlel. Část z nich se dokonce pokusil prodat.

Příběh s neznámým mužem

Mladík se nejprve policistům k vraždě doznal. Později ale svou výpověď popřel a přišel s teorií neznámého muže, který prý do bytu přišel a jeho přítele ubil tyčí. Měl mu nařídit, aby věci odnesl k sobě domů a o události mlčel, nebo se mu stane totéž. Mládek byl podle svých slov v takovém šoku, že muži vyhověl.

Soud Mládkovu verzi, podle které se raději dobrovolně vystavil obvinění z vraždy, označil za fantazii. "V průběhu veřejného jednání jsme si mohli udělat obrázek o jeho chování v zátěžové situaci. Po nějakém stresu tady nebylo ani stopy," řekl při zdůvodnění rozsudku předseda soudního senátu Vladimír Štefan.

Podle soudu nemusela být jediným motivem snaha přivlastnit si věci zavražděného, Mládek ale stejně v době útoku počítal s tím, že si je odnese. "Trest hodnotíme jako přiměřený okolnostem," dodal soudce.

Obžalovaný dnes vinu opět odmítl. "S financemi jsem na tom nebyl nejlépe, ale docela slušně na dvacetiletého kluka," hájil se před soudem. "Neměl jsem žádný důvod kamaráda usmrtit. Znal jsem ho spoustu let a nikdy mezi námi nebyl žádný konflikt," doplnil.

Proti trestu se Mládek už nemůže odvolat. Jedinou možností, jak jej změnit, je dovolání k Nejvyššímu soudu (NS), které může podat prostřednictvím své obhájkyně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy