Uměli jste? Stát zveřejnil klíče ke státním maturitám

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 11. 2010 14:30
Aktuálně.cz nabízí test maturit z češtiny, matematiky, angličtiny a němčiny i se správnými odpovědmi
Foto: Jan Langer

Praha - Půl roku před první ostrou státní maturitou absolvovaly střední školy tento týden její generální zkoušku a ministerstvo školství hlásí: Povedlo se. Co čeká budoucí maturanty ve zkoušce z češtiny, matematiky, angličtiny a němčiny?

Redakce online deníku Aktuálně.cz pro čtenáře připravila možnost vyzkoušet si testy z hlavních předmětů, které studenti museli v rámci generálky. Vyzkoušejte si, zda byste uspěli. Na konci testů jsou i správné odpovědi.

Otestujte své znalosti. Zadání státních maturit

ČESKÝ JAZYK: Zvládli byste státní maturitu z češtiny? Vyzkoušejte to
Vyzkoušejte si, jak byste uspěli u maturitní zkoušky z mateřského jazyka. K dispozici máte jak základní, tak obtížnější verzi. "Klíče ke všem zkouškám zveřejníme 3. listopadu na webu novamaturita.cz," řekl mlvčí Cermatu patr Habáň ( Test si otevřete TADY ).
Foto: Jan Langer
MATEMATIKA: Odmaturovali byste z matematiky? Zkuste to
Druhý den generální zkoušky státní maturity přinesl testování znalostí mimojiné z matematiky. Vyzkoušejte si v základní i obtížnější variantě, jaké znalosti obávaného předmetu stát po maturantech požaduje ( Test začíná ZDE ).
Foto: Jan Langer
ANGLIČTINA: Umíte jazyky? Zkuste si státní maturitu z angličtiny
Co čeká budoucí maturanty ve zkoušce z angličtiny? K dispozici je jak základní varianta, tak vyšší úroveň obtížnosti. Obě verze obsahují i poslechovou část ( Test spusťte TADY ).
Foto: Jan Langer
NĚMČINA: Jak vládnete němčinou? Zkuste složit státní maturitu
Vyšší úroveň volí většinou žáci středních škol a gymnazisté. V budoucnu má podle plánů ministerstva sloužit i jako vstupenka na vysokou školu. Ve vyšší úrovni testu z němčiny jsou například zadání úloh v cizím jazyce ( Test začněte ZDE ).
Německé fanynky
Německé fanynky | Foto: Sport
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy