Umělé oplodnění pro single ženy neprošlo. Mít dítě není základní právo, řekla Chalánková

Adéla Skoupá Markéta Šrajbrová ČTK Adéla Skoupá, Markéta Šrajbrová, ČTK
26. 4. 2017 17:04
Poslanci neschválili možnost podstoupit umělé oplodnění bez podpisu partnera. Proti návrhu se postavil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a ostře se proti němu vymezila i poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková. Mít dítě podle ní nepatří mezi základní lidská práva. "Ta paní se asi úplně zbláznila," reagovala pak na její výrok ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která dříve návrh podporovala.
Jitka Chalánková se ostře vyslovila proti návrhu na umělé oplodnění bez partnera.
Jitka Chalánková se ostře vyslovila proti návrhu na umělé oplodnění bez partnera. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Možnost uzákonění umělého oplodnění pro ženy bez partnerů vyvolala ve sněmovně bouřlivé diskuse a ostré výroky. Předtím než poslanci návrh smetli ze stolu, se proti němu ozval i ministr Miloslav Ludvík s tím, že jde o citlivé téma a přijetí podobných novinek by měla předcházet celospolečenská debata.

"Metody asistované reprodukce jsou postupy vycházející z neplodnosti ženy, respektive neplodného páru. A mělo by se vždy týkat neplodného páru, protože se domníváme, že stát by měl preferovat možnost úplných rodin," uvedl ministr a poukázal na to, že se mimo manželství v Česku rodí polovina dětí.

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková se pak nechala slyšet, že "právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva". "Pokud by byl takový návrh přijat, postupně bychom souhlasili s tím, že člověk má právo na dítě, lidé mají právo na děti. Je to velmi nepříjemné, že to musím takto říci, ale takto se právo na dítě formulovat skutečně nedá. Právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva při veškeré citlivosti a nešťastné situaci těch párů, které se nemohou svého dítěte dočkat," řekla ve sněmovně Chalánková. A dodala, že dítě naopak na své rodiče právo má.

Proti výroku se postavila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). "Ta paní se asi úplně zbláznila," řekla serveru iDnes.cz ministryně, která návrh svého spolustraníka podporovala a sama změnu prosazuje od nástupu do své funkce. Připomíná, že se rodí stále méně dětí a stát by měl pomoci každému, kdo se rozhodne dítě mít. Pro Aktuálně.cz už dříve řekla, že to považuje za pomoc ženám, které mají zdravotní problémy či vyšší věk, touží po dítěti, ale zrovna nemají partnera, který by otcovství podepsal. Nárůstu samoživitelek se neobává proto, že jde podle ní vždy o promyšlený a nelehký krok.

Lékaři z výboru byli pro

Návrh neprošel ani přesto, že jej ke schválení doporučil sněmovní zdravotnický výbor, kde zasedá mnoho lékařů. O umělé oplodnění budou moct nadále žádat ženy do 49 let na základě písemné žádosti, kterou podají spolu s mužem, s nímž jej chtějí podstoupit.

Poslanec František Adámek (ČSSD), který návrh na změnu předložil, už dříve řekl, že současnou podmínku dostavit se na kliniku ve dvou považuje za pokryteckou. "Žena si může přivést jakéhokoliv muže, který prohlásí, že je její partner, a dá jí souhlas," popisuje Adámek. Pokud jeho návrh projde, ženy, které nejsou vdané, už souhlas muže nebudou potřebovat. K oplodnění by mohly využít sperma anonymního dárce.

O tom, že dnes ženy zákonnou podmínku obcházejí, mluví i zástupci klinik. Ty nemají možnost kontrolovat, zda je muž podepisující souhlas s oplodněním skutečně pacientčiným partnerem.

"Ženy si našly cestu k dítěti i za současného zákona, situace je ale vede k tomu, aby s sebou přivedly fiktivního partnera, který podepíše žádost. To je zcela zbytečné a nedůstojné a zjevně to jako restrikce ani nefunguje," popisuje Kateřina Veselá, majitelka a ředitelka brněnské kliniky Repromeda. Změna by podle ní pomohla nejen single ženám, ale i lesbickým párům.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy