Umělé oplodnění pro single ženy neprošlo. Mít dítě není základní právo, řekla Chalánková

Adéla Skoupá Markéta Šrajbrová ČTK Adéla Skoupá, Markéta Šrajbrová, ČTK
26. 4. 2017 17:04
Poslanci neschválili možnost podstoupit umělé oplodnění bez podpisu partnera. Proti návrhu se postavil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík a ostře se proti němu vymezila i poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková. Mít dítě podle ní nepatří mezi základní lidská práva. "Ta paní se asi úplně zbláznila," reagovala pak na její výrok ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která dříve návrh podporovala.
Jitka Chalánková se ostře vyslovila proti návrhu na umělé oplodnění bez partnera.
Jitka Chalánková se ostře vyslovila proti návrhu na umělé oplodnění bez partnera. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Možnost uzákonění umělého oplodnění pro ženy bez partnerů vyvolala ve sněmovně bouřlivé diskuse a ostré výroky. Předtím než poslanci návrh smetli ze stolu, se proti němu ozval i ministr Miloslav Ludvík s tím, že jde o citlivé téma a přijetí podobných novinek by měla předcházet celospolečenská debata.

"Metody asistované reprodukce jsou postupy vycházející z neplodnosti ženy, respektive neplodného páru. A mělo by se vždy týkat neplodného páru, protože se domníváme, že stát by měl preferovat možnost úplných rodin," uvedl ministr a poukázal na to, že se mimo manželství v Česku rodí polovina dětí.

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková se pak nechala slyšet, že "právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva". "Pokud by byl takový návrh přijat, postupně bychom souhlasili s tím, že člověk má právo na dítě, lidé mají právo na děti. Je to velmi nepříjemné, že to musím takto říci, ale takto se právo na dítě formulovat skutečně nedá. Právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva při veškeré citlivosti a nešťastné situaci těch párů, které se nemohou svého dítěte dočkat," řekla ve sněmovně Chalánková. A dodala, že dítě naopak na své rodiče právo má.

Proti výroku se postavila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). "Ta paní se asi úplně zbláznila," řekla serveru iDnes.cz ministryně, která návrh svého spolustraníka podporovala a sama změnu prosazuje od nástupu do své funkce. Připomíná, že se rodí stále méně dětí a stát by měl pomoci každému, kdo se rozhodne dítě mít. Pro Aktuálně.cz už dříve řekla, že to považuje za pomoc ženám, které mají zdravotní problémy či vyšší věk, touží po dítěti, ale zrovna nemají partnera, který by otcovství podepsal. Nárůstu samoživitelek se neobává proto, že jde podle ní vždy o promyšlený a nelehký krok.

Lékaři z výboru byli pro

Návrh neprošel ani přesto, že jej ke schválení doporučil sněmovní zdravotnický výbor, kde zasedá mnoho lékařů. O umělé oplodnění budou moct nadále žádat ženy do 49 let na základě písemné žádosti, kterou podají spolu s mužem, s nímž jej chtějí podstoupit.

Poslanec František Adámek (ČSSD), který návrh na změnu předložil, už dříve řekl, že současnou podmínku dostavit se na kliniku ve dvou považuje za pokryteckou. "Žena si může přivést jakéhokoliv muže, který prohlásí, že je její partner, a dá jí souhlas," popisuje Adámek. Pokud jeho návrh projde, ženy, které nejsou vdané, už souhlas muže nebudou potřebovat. K oplodnění by mohly využít sperma anonymního dárce.

O tom, že dnes ženy zákonnou podmínku obcházejí, mluví i zástupci klinik. Ty nemají možnost kontrolovat, zda je muž podepisující souhlas s oplodněním skutečně pacientčiným partnerem.

"Ženy si našly cestu k dítěti i za současného zákona, situace je ale vede k tomu, aby s sebou přivedly fiktivního partnera, který podepíše žádost. To je zcela zbytečné a nedůstojné a zjevně to jako restrikce ani nefunguje," popisuje Kateřina Veselá, majitelka a ředitelka brněnské kliniky Repromeda. Změna by podle ní pomohla nejen single ženám, ale i lesbickým párům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy