Umělé oplodnění i pro nezadané. Marksová chce single ženám povolit děti ze zkumavky

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
16. 3. 2016 10:52
V Česku mohou s početím lékaři pomáhat jenom párům. Nezadané ženy nemají na umělé oplodnění nárok. Ministryně práce Michaela Marksová by to chtěla změnit. Argumentuje tím, že single ženy si už dnes stejně dovedou sehnat mužův souhlas oklikou. Pokud by návrh prošel, pomohla by změna i lesbickým párům. Do českých klinik by mohla přilákat i další pacientky z ciziny. Mezi zahraniční klientelou je obecně pomoc českých lékařů s oplodněním velmi vyhledávaná.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Lékaři by s početím brzy mohli začít pomáhat i nezadaným ženám. Zatím mají na umělé oplodnění právo jen páry. To se však nelíbí ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové (ČSSD).

"Ženy, které podstupují umělé oplodnění, jsou vzdělané, pracují a opravdu to dítě chtějí. A já si myslím, že bychom za každé dítě měli být vděční a těmto ženám pomoci," řekla Marksová Hospodářským novinám, proč by do konce tohoto volebního období ráda prosadila změnu zákona.

Pokud se jí to povede, Česko se zařadí k několika málo zemím, které už od zákazu umělého oplodňování žen bez partnera ustoupily. Například k Belgii, Británii, Dánsku nebo i katolickému Španělsku.

Podle ministryně už dnes některé kliniky pomáhají single ženám s početím načerno. Navíc lze zákon i obejít. Nezadané ženy se prostě domluví s kamarádem, aby na klinice vystupoval jako jejich partner a podepsal souhlas s oplodněním od anonymního dárce. U porodu pak matky mohou uvést, že otec dítěte je neznámý.

Změna by pomohla nejen nezadaným ženám, ale i lesbickým párům.

Ministerstvo zdravotnictví chce nejdřív celý záměr probrat s Marksovou, než se k němu vyjádří. "Je to návrh s významnými právními důsledky," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Úřad ministra Svatopluka Němečka už plánuje zvýšit věk, do kterého pokusy o umělé oplodnění proplácí pojišťovna, z 39 na 43 let. Zároveň by se měl zvýšit i počet hrazených pokusů ze čtyř na šest.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy