Nezapomeňte na lidská práva, píší umělci Zemanovi kvůli Číně

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 10. 2014 14:18
Prezident letí s doprovodem v pátek do Číny. Umělci prezidentovi poslali dopis, aby se během své cesty zajímal také o lidská práva.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Umělci a politici vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby se při své cestě do Číny zajímal o lidská práva. Zaslali mu proto otevřený dopis, který podepsalo 140 lidí, včetně Marty Kubišové nebo Jana Potměšila. Zeman navštíví Čínu od 24. do 27. října.

"Naléhavě žádáme prezidenta Miloše Zemana, aby během svojí cesty do Číny rozšířil svoji pozornost mimo hranice ekonomických zisků a zajímal se o případy bezuzdného porušování lidských práv a pokud možno k nim, podle vlastního uvážení, zaujal konkrétní etický a morální postoj," uvedli signatáři v dopise.

"Chtěli bychom upozornit, že pokud budeme k nespravedlnosti mlčet, dělat, že se nic neděje, a jen nečinně přihlížet, může se situace časem obrátit proti nám samotným," dodávají.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se Zeman s obsahem dopisu seznámil. Více nechtěl záležitost komentovat.

Milan Kajínek z organizace Lidská práva bez hranic uvedl, že dopis má být morální podporou lidem, kteří v Číně bojují za dodržování lidských práv. V textu jsou zmíněni především advokát Kchao Č'-šeng nebo příznivci duchovní praxe Falun Gong, která učí meditativním cvičením pro rozvoj těla a morálním principům pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.

Dopis byl podepsán na koncertu Svědomí nelze koupit na začátku října. Kromě prezidentské kanceláře byl zaslán i premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Podle Kajínka organizátoři nedostali žádnou zpětnou reakci. Mezi signatáři jsou třeba violistka Jitka Hosprová, herec Jan Budař, bývalá zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, bývalá ministryně Džamila Stehlíková nebo někdejší starosta Praha 1 Petr Hejma.

Do Číny letí i Nečas a Chalupa

Zeman během cesty do Číny navštíví města Čcheng-tu, Tchien-ťin a Peking. V hlavním městě se setká s premiérem Li Kche-čchiangem a prezidentem Si Ťin-pchingem, který pro něj uspořádá státní večeři. Společně s ním na návštěvu vyrazí také bohatá podnikatelská výprava, ve které je bývalý premiér Petr Nečas, exministr životního prostředí Tomáš Chalupa nebo šéf Protonového centra, které se soudí se státem o miliardy.

Podívejte se na seznam účastníků delegace do Číny

Zatímco ale Nečas už během pátku prozradil, že v Asii bude shánět pro společnost Delta Capital investory pro projekty v lesnictví, zdravotnictví nebo IT, exministr Chalupa o svých plánech v Číně mlčí. Nebere telefon a ani nereaguje na zaslané otázky.

Ze seznamu účastníků, který má server Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že do Číny jede Chalupa spolu se svým společníkem, advokátem Jiřím Linkem, jménem jejich nově založené poradenské společnosti Strategy One.

Účastníky mise, která poletí do Číny dvěma vládními speciály, vybíral Svaz průmyslu a dopravy. Podle Martina Fáry, který se na organizaci za svaz podílí, byl o účast velký zájem. "Podařilo se nám takřka všem vyhovět," podotkl Fára.

Obchodní mise má tak zhruba šedesát členů. Třiapadesát míst si zaplatili účastníci, zbytek připadá na aparát svazu průmyslu.

Ve výběru dostaly přednost zejména firmy a subjekty, které mají v Číně již rozpracované projekty. Nebo společnosti se šancí reálně získat dobrý kontrakt. Cestu si podnikatelé hradí, přijde na několik desítek tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy