Umělci i politici `sedí` za kubánské vězně

Red Dom, čtk
16. 3. 2007 16:07
Praha - "Na Kubě sedí ve vězení lidé kvůli tomu, co si myslí. Nezapomínejte na ně!"
Jan Bubeník má s vězením na Kubě osobní zkušenost.
Jan Bubeník má s vězením na Kubě osobní zkušenost. | Foto: Ludvík Hradilek

Do vězeňských cel na Václavském náměstí se dnes nechali zavřít známé osobnosti i kolemjdoucí lidé z ulice a připomněli tím osud politických vězňů na Kubě. Podpořili tak kampaň společnosti Člověk v tísni, která se koná při příležitosti čtvrtého výročí zatčení 75 kubánských disidentů v březnu 2003.

Dopoledne se o celu dělili například novináři Jan Macháček, Pavlína Wolfová nebo Jan Bubeník. "Mám přímou zkušenost s podmínkami v kubánském vězení i s komunistickým režimem v Československu," řekl Bubeník, který v opravdové cele na Kubě strávil před šesti lety spolu s Ivanem Pilipem tři týdny.

Novinář Jan Macháček se jako první nechal zavřít do klece, kterou na Václavské náměstí umístila nadace Člověk v tísni na připomenutí kubánských politických vězňů.
Novinář Jan Macháček se jako první nechal zavřít do klece, kterou na Václavské náměstí umístila nadace Člověk v tísni na připomenutí kubánských politických vězňů. | Foto: Ludvík Hradilek

Akci na Václavském náměstí přihlíželo asi třicet lidí, turistů a novinářů. Kolemjdoucí se ptali "odsouzených", za co sedí a někteří si sami vyzkoušeli pohled zpoza mříží.

Symbolický trest za kubánské vězně si dnes ještě "odsedí" herci Tomáš Hanák a Pavel Liška, režiséři Jan Hřebejk, Václav Marhoul a Olga Sommerová, zpěvák Dan Bárta nebo představitelé politického života Jan Ruml a Táňa Fišerová. Odpoledne do cel usednou "ženy Charty 77", aby podpořily manželky kubánských politických vězňů, takzvaných Dam v bílém.

Symbolické vězení, které na Václavské náměstí v Praze umístila nadace Člověk v tísni.
Symbolické vězení, které na Václavské náměstí v Praze umístila nadace Člověk v tísni. | Foto: Ludvík Hradilek

Po čtvrté hodině se bude v improvizovaném vězení hrát loutkové divadlo na téma totalita a o půl sedmé večer se průvod přesune do nedalekého kostela svatého Havla, kde se uskuteční mše.

Happening se v Praze koná již počtvrté, oproti minulým letům je však o den kratší, protože Václavské náměstí je na sobotu rezervováno pro jinou akci. První část protestu proti bezpráví na Kubě se uskutečnila již ve čtvrtek. Demonstrace před kubánským velvyslanectvím se zúčastnila stovka lidí.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Kurdové se stahují ze severu Sýrie, příměří ale neprodloužíme, oznámil Erdogan

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí tento den ve 21:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy