Umělá inteligence opět v centru dění. Přinášíme informace, které byste o AI měli znát

Vojtěch Kadaňka Vojtěch Kadaňka
31. 1. 2025 15:28
Fenoménem posledních dní je čínská umělá inteligence DeepSeek. Jde ale pouze o poslední výbušnou zprávu z oblasti, která už několik let netáhne jen technologické nadšence. Deník Aktuálně.cz přináší základní přehled a informace o umělé inteligenci, které byste měli znát.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Co je to AI, chatboti a velké jazykové modely?

Umělá inteligence, velmi zjednodušeně řečeno, polidšťuje počítače. Stroje se díky ní dokážou učit a řešit problémy téměř jako lidé. Systémy umělé inteligence se trénují na ohromném množství informací - dat. Učí se identifikovat vzorce, a dokážou tak mimo jiné vést konverzaci, jako ji vede člověk. Nadhodí třeba nápady, co večer uvařit a jakou knihu si přečíst. Zároveň, jak už zjistila řada studentů, zvládnou napsat poměrně přesvědčivou seminární nebo bakalářskou práci.

Většina lidí přichází do styku s umělou inteligencí prostřednictvím takzvaných chatbotů. Klasickým příkladem je známý ChatGPT od společnosti OpenAI nebo právě nový DeepSeek. "Představte si chatbota jako papouška. Mimikuje a dokáže opakovat slova, která slyšel. Do určité míry chápe kontext slov, která říká, ale úplně jim nerozumí," vysvětlují novináři britské BBC.  

Chatboti dokážou takto sofistikovaně napodobovat, protože využívají velké jazykové modely. Ty zvládnou zvážit nejen jednotlivá slova, ale i celé věty a ty pak porovnávat s užitím slov a frází napříč různými příklady. Za pomoci miliardy srovnání tak dokážou přečíst otázku a poskytnout odpověď. Jejich možnosti a hlavně potenciál se ovšem neomezují jen na vymýšlení receptů a podvádění ve škole.

"Myslím, že za deset let budeme mít chatboty, kteří budou fungovat jako experti. S otázkou na doktora, právníka nebo kohokoliv jiného tak budete moct jít za specializovaným chatbotem," představil pro BBC zatím stále ještě hudbu zítřků Sam Altman, ředitel OpenAI.

 

Právě se děje

Další zprávy