Ukrást sto milionů? Když státu, tak beztrestně

Sabina Slonková
12. 2. 2009 10:50
Policie netrestá pochybení státních úředníků. Nemáme důkazy, tvrdí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na první pohled překvapivé, ale je to tak: Úřady přestaly trestat krádeže ve státních firmách, které tak přicházejí o stovky milionů korun.

Posledním důkazem je ztráta 114 milionů, které při vymáhání jugoslávského dluhu zmizely státní železnici.

Deník Aktuálně.cz o krádeži informoval přesně před dvěma lety. Nyní policie odložila hlavní část kauzy s tím, že nešlo o trestný čin. A i zbytek aféry míří do ztracena.

Nejde přitom o výjimku. Podobně dopadlo vyšetřování stovek milionů rozkradených ve Státních hmotných rezervách, dodnes nepadly tresty ani za rekordní půlmiliardovou krádež v konsolidační agentuře.

NKÚ: místo úředníků opice

Ve všech případech - včetně toho nejnovějšího ze státní železnice - přišel stát o peníze za přispění svých úředníků.

Prezident NKÚ František Dohnal
Prezident NKÚ František Dohnal | Foto: Ludvík Hradilek

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal už v kauze Státních hmotných rezerv rozzlobeně konstatoval, že policie přestala státní zaměstnance trestat za to, když neplní své povinnosti.

V nadsázce pak nabídl řešení: na místo úředníků, kteří mají dohlížet na ochranu státního majetku, ať jsou jmenovány cvičené opice. A ta samá zvířata pak mohou nahradit při vyšetřování poklesků státních úředníků policii.

"Výsledek by mohl být zase stejný ve formě připravených a unifikovaných dopisů, že nikdo nic trestného nespáchal," dodal Dohnal.

Policie a státní zastupitelství argumentují ve všech případech stejně: když nemáme důkazy, nebudou obvinění.

Není to trestný čin

Stejné vysvětlení nabízí vrchní státní zastupitelství v Praze i v příběhu ukradených milionů na státní železnici. "Skutečně nebylo možné konkrétní osoby obvinit," prohlásila mluvčí Irena Válová.

Protikorupční policie přitom původně obvinění nachystala, žalobci ale detektivům dali podle informací deníku Aktuálně.cz najevo, že důkazy nejsou dostatečné. Přímo v usnesení, kterým policie nakonec poslala případ k ledu, dokonce stojí: "Věc odkládám, neboť nejde o podezření z trestného činu."

Vyšetřování případu ještě definitivně neskončilo - pokračuje prověřování jeho další části - možnost trestů pro viníky je však podle zjištění Aktuálně.cz jen teoretická. "Případ skončí jako ty ostatní. Zájem trestat rozkrádání státních firem tu prostě není," uvedl jeden z detektivů protikorupční služby.

Za šéfa se postavil Řebíček

Krádež jugoslávského dluhu si jeho autoři pečlivě neplánovali, do karet jim ale nahrála zejména skutečnost úředníci drah státní peníze nedostatečně zajistili. Pověřili vymáháním dluhu firmu Michin, ta za pohledávku inkasovala, ale státu nic neodvedla.

Jako jediná pojistka fungovala směnka, kterou společnost Michin (plus její nemajetný tehdejší jednatel a spřízněná, opět nemajetná další firma) uznává dluh vůči státu.

Detaily dluhu navíc s jednou z klíčových postav případu - v té době trestně stíhaným za jiný podvod - dojednával přímo ředitel Správy železniční dopravní cesty Jan Komárek. Přesto, že za ztrátu nesl odpovědnost, žádný trest jej nepotkal.

Postavil se za něj bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček, podle něj byly Komárkovy kroky v pořádku.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy